Pulmonologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia

Jesteś młody i piękny. Palisz papierosy twierdząc, że sprawia Ci to przyjemność. Nie myślisz wtedy o konsekwencjach, które grożą Ci po kilkunastu latach nałogu. A szkoda, bo oprócz raka płuc możesz zachorować na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Za każdym razem, gdy sięgałeś po kolejnego papierosa, myślałeś że jedyne co Ci grozi to rak płuca. Minęły lata i ku Twojej radości jesteś jak na razie tym szczęściarzem, którego ominęła ta straszna choroba. Zauważyłeś jednak, że pojawiła się duszność, kaszel i wrażenie, że każdy oddech jest poważnym wysiłkiem. Z przerażeniem biegniesz do lekarza i słyszysz rozpoznanie: przewlekła obturacyjna choroba płuc. Nie masz pojęcia, co to oznacza dla Ciebie i co to w ogóle jest ta obturacja?

Test: Czy mam raka płuc?

Czym jest obturacja?


Przewlekła obturacyjna choroba płuc to zespół chorobowy, który doprowadza do powstania trudności w oddychaniu. Składają się na niego dwie choroby: rozedma płuc oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. Doprowadzają one do mniejszej zdolności wydychania powietrza z płuc, powodując, że przy kolejnym oddechu brakuje miejsca na nowe, wdychane, bogate w tlen.

Przy rozedmie płuc dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia pęcherzyków płucnych. Jeśli dojdzie do zniszczenia kilku pęcherzyków sąsiadujących ze sobą, powstaje duża przestrzeń z zalegającym powietrzem ubogim w tlen. Z kolei przewlekłe zapalenie oskrzeli rozpoznaje się, gdy w przeciągu dwóch lat wystąpił kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, trwający co najmniej trzy miesiące. W wyniku tego dochodzi do bliznowacenia i zgrubienia ścianek oskrzeli. Organizm broniąc się, wydziela nadmierne ilości gęstego śluzu, który dodatkowo zwęża drogi oddechowe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu