Pulmonologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Pulmonologia

Młodość ma swoje prawa: są imprezy, szaleństwa, często przy alkoholu i papierosach. Nikt nie myśli wtedy, co może go spotkać po kilku latach życia z nałogami. Ale jeśli się nad tym zastanowić, dojdziemy do prostego wniosku – nie będą to przyjemne rzeczy.

Palenie papierosów zazwyczaj zaczyna się niewinnie: pierwszego zapaliłeś, bo koledzy namówili, drugiego i trzeciego tak jakoś z nudów. Towarzyszył Ci podczas imprez, spotkań towarzyskich, przerw w pracy. Papieros odpręża, zajmuje ręce. Znacznie łatwiej poznać kogoś „ na papierosku”. Nie myśli się wtedy o konsekwencjach, jakie niesie za sobą ten nałóg. Póki jest się młodym, zdrowym człowiekiem, ulotki ostrzegające przed paleniem nie robią dużego wrażenia. Problem pojawia się wtedy, gdy po kilkunastu latach nałogu słyszy się tą straszną diagnozę – masz raka płuc.

Test: Czy mam raka płuc?

W Polsce coraz więcej ludzi zapada na tę chorobę. Nawet wśród kobiet sieje ona coraz większe spustoszenie. Ogromnym problemem jest brak wczesnych objawów, które mogłyby wskazywać na raka płuca. Brak również skutecznych metod badań przesiewowych, które pozwalałyby na jego wczesne wykrycie. Najczęściej jest on diagnozowany przypadkowo, w zaawansowanym stopniu, gdy nawet intensywne leczenie, niewiele już może pomóc.

Typy nowotworów płuc

Występują dwa główne typy raka: drobnokomórkowy i niedrobnokomórkowy.

Raki niedrobnokomorkowe stanowią około 80% wszystkich przypadków raka płuca. Wśród nich wyróżnia się:

  • Raka płaskonabłonkowego, który występuje częściej u mężczyzn, lokalizując się w okolicach wnęk płuc. Może prowadzić do zwężenia światła oskrzela i zmian zapalnych w miąższu płuc. Główną przyczyną jego występowania jest narażenie na działanie dymu tytoniowego, zarówno czynne jak i bierne.
  • Gruczolakoraka – częściej występuje u kobiet, zajmuje drobne drogi oddechowe, występując obwodowo.
  • Raka wielkokomórkowego – występuje w około 10% przypadków. Może lokalizować się zarówno w dużych jak i średnich oskrzelach w okolicy wnęk, ale także na obwodzie płuc.

Rak drobnokomórkowy jest szczególnie silnie związany z paleniem tytoniu. Jego wzrost jest bardzo szybki i wcześnie powoduje rozsiew przerzutów do węzłów chłonnych i odległych narządów. Pierwotnie najczęściej lokalizuje się w okolicach wnęk płuc, jednak w momencie rozpoznania najczęściej obecne są już przerzuty w innych narządach (wątrobie, kościach, szpiku i w ośrodkowym układzie nerwowym).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu