Pulmonologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Pulmonologia

Być może czytasz ten artykuł, bo po raz pierwszy w życiu zapragnąłeś rzucić palenie; być może masz już za sobą kilka niepowodzeń. A może jeszcze nie zdecydowałeś się na zaprzestanie palenia? Poniżej znajdziesz informacje, które powinny zmotywować Cię do walki z tym nałogiem oraz porady jak to zrobić.

Rosnący problem

Wszyscy wiemy, że palenie jest szkodliwe, ale mimo tego sięgamy po papierosa. Według istniejących danych statystycznych w naszym kraju pali aż 39% populacji mężczyzn i 23% kobiet, a ich ilość (zwłaszcza kobiet) stale wzrasta. Najbardziej niepokojący wydaje się być fakt, że grupę osób uzależnionych stale powiększa młodzież.

Test: Czy mam raka płuc?

Wpływ palenia na organizm

Dym tytoniowy zawiera około 4000 różnych związków chemicznych, w tym przynajmniej 40 z nich jest rakotwórczych (m.in.: węglowodory aromatyczne, smoła, chlorek winylu, hydrazyna, nitrozaminy, katechol, indol, karbazol, fenol, krezol, naftyloamina). Szkodliwy wpływ na organizm ma zarówno palenie czynne, jak i bierne (czyli przebywanie w towarzystwie osób palących), doprowadzając z czasem do rozwoju takich chorób jak:

  • choroba niedokrwienna serca,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • udar mózgu,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • rak: płuc, wargi, języka, jamy ustnej, przełyku, krtani, pęcherza moczowego, nerki, trzustki.

Składniki dymu tytoniowego są karcinogenami, mogą więc wywołać nowotwory po kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach nałogowego palenia. Im dłużej jest się narażonym na dym tytoniowy, tym większe ryzyko powikłań zdrowotnych.

Szczególnie szkodliwe dla płodu jest palenie kobiet w ciąży. Dochodzi wówczas do zaburzeń funkcjonowania łożyska, powodujących niedotlenienie płodu. Idąc dalej, może to skutkować poronieniem, bądź wewnątrzmacicznym obumarciem płodu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu