Pulmonologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Pulmonologia

W miesiącach jesiennych i zimowych często występują choroby dróg oddechowych, przebiegające z kaszlem. Oczywiście przyczyn wystąpienia kaszlu może być bardzo wiele, aczkolwiek najczęściej stawianym rozpoznaniem u osób zgłaszających się do lekarza z powodu kaszlu, jest ostre zapalenie oskrzeli.

Ostre zapalenie oskrzeli (o.z.o.) to szybko rozwijające się zakażenie układu oddechowego przebiegające z kaszlem, trwającym mniej niż 3 tygodnie. Rozpoznanie ostrego zapalenia oskrzeli można postawić dopiero po wykluczeniu zapalenia płuc, ze względu na podobne objawy.

Co je wywołuje?

W 90% przypadków zapaleń oskrzeli czynnikiem wywołującym są wirusy; u osób dorosłych najczęściej wirusy grypy lub paragrypy, a u dzieci – wirus RS, adenowirusy, Coxackie i ECHO. Zakażenie bakteryjne występuje u poniżej 10% chorych na zapalenie oskrzeli (często patogenem są mikoplazmy). Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko infekcje bakteryjne wymagają stosowania antybiotyków – często bezcelowo zapisywanych pacjentom z infekcją wirusową.

Kiedy podejrzewać o.z.o.?
Podstawowe objawy ostrego zapalenia oskrzeli to:

  • „rozbicie”, osłabienie;
  • gorączka;
  • ból mięśni;
  • kaszel;
  • wykrztuszanie śluzowej lub ropnej wydzieliny;
  • świszczący oddech (związany ze wzrostem ilości i gęstości wydzieliny w oskrzelach).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu