Reumatologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Reumatologia


Diagnostyka
W wykrywaniu hiperurykemii i dny moczanowej, oprócz wywiad i typowego obrazu zapalenia stawu, stosuje się oznaczenie poziomu kwasu moczowego po ustąpieniu ostrego ataku. Można też nakłuć zajęty staw, celem badania płynu, który zawiera kryształy kwasu moczowego i pochłaniające je komórki układu odpornościowego (tzw. makrofagi). Znaczenie mają też badania moczu, nerek i ocena ich funkcji, zdjęcie radiologiczne stawów.

Leczenie

Leczenie tego schorzenia zależy od postaci klinicznej. W trakcie ostrego ataku dny i zapalenia stawu w leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz kolchicynę, która zmniejsza zapalenie w zajętym stawie. W leczeniu przewlekłym hiperurykemii ważne jest postępowanie wieloczynnikowe, koncentrujące się nie tylko na obniżeniu samego poziomu kwasu moczowego (lek o nazwie allopurinol), ale również na kontrolowaniu czynników ryzyka, czyli chudnięciu i normalizacji wagi ciała, obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi (jeśli jest podwyższone), leczeniu cukrzycy i zaburzeń lipidowych (cholesterol, HDL i trójglicerydy) oraz odpowiedniej diecie. Powinno się unikać bogato purynowych produktów (drób, wątroba i wątróbki, nerki, sardynki, buliony, fasola, groch, szparagi) oraz odpowiednio przyjmować płyny, co najmniej 1,5-2,0 litrów na dzień. Noszenie ciepłego obuwia może również przynieść korzyści i zapobiegać napadom dny, bo spadek temperatury obniża rozpuszczalność kwasu moczowego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu