Reumatologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Reumatologia

To nadal bardzo tajemnicza choroba. Pacjenci cierpiący na fibromialgię prócz dolegliwości, które znacznie obniżają jakość ich życia, często doprowadzają do niezrozumianego przez osoby najbliższe, wycofania się z życia osobistego i zawodowego.

Pacjenci wędrują po lekarzach rożnej specjalności celem zdiagnozowania swoich uciążliwych dolegliwości, jednak nie zawsze jest to łatwe.

Fibromialgia charakteryzuje się uogólnionymi dolegliwościami bólowymi i sztywnością mięśni i stawów, z współistnieniem bólu w charakterystycznych punktach naszego ciała tzw. wyzwalających (spustowych) wskutek ucisku, z uczuciem przewlekłego zmęczenia i zaburzeniami snu. Typowy pacjent z tą chorobą to kobieta po 30 r. ż., która co dzień wstaje z łóżka zmęczona i osłabiona, z obolałymi mięśniami i stawami, zesztywniała, bez energii.

Przyczyny

Nie została poznana etiologia tej choroby. Podejrzewa się wpływ zaburzeń układu nerwowego (a dokładnie zaburzeń neuroprzekaźnictwa – przekazywania impulsów nerwowych, zaburzeń związanych z mechanizmami powstawania bólu). Często u tych chorych to stres wyzwala pierwsze dolegliwości.

Czynniki ryzyka

  • Sytuacje stresowe.
  • Urazy.
  • Zaburzenia snu.
  • Problemy osobiste i zawodowe.
  • Niewłaściwy wysiłek fizyczny.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu