Reumatologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Reumatologia

Wraz z postępem RZS dochodzi do upośledzenia sprawności chorego, co sprawia, że z czasem zaczyna on potrzebować pomocy innych w wykonywaniu wielu codziennych czynności i nie można go pozostawić samego. Ale najważniejsze, że oprócz wsparcia fizycznego, potrzebne jest mu też wsparcie psychiczne.

Schorzenie to nazywane dawniej gośćcem stawowym należy do chorób układowych tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. Jest przewlekłym schorzeniem z okresami zaostrzeń i remisji, charakteryzującym się nieswoistym zapaleniem stawów, powikłaniami układowymi oraz zmianami pozastawowymi. W wielu przypadkach upośledza codzienne funkcjonowanie, prowadzi do inwalidztwa oraz przedwczesnego zgonu. Dotyczy znacznie częściej kobiet, a szczyt zachorowań występuje pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Co powoduje tę chorobę?

Przyczyny nie są do końca poznane, ale bierze się pod uwagę czynniki:

  • immunologiczne (w tym autoimmunologiczne);
  • infekcyjne (zakażenia wirusowe, bakteryjne);
  • genetyczne.

W przebiegu RZS dochodzi do zapalenia w obrębie błony maziowej stawów, prowadzącego do jej pogrubienia i ograniczenia ruchomości w stawach. Z czasem proces ten postępuje skutkując destrukcją chrząstki stawowej i kości, z tworzeniem nadżerek, włóknieniem, czy tworzeniem zrostów, doprowadzając do deformacji stawów. Procesem zapalnym objęte są również naczynia krwionośne, stąd pojawiają się zaniki mięśniowe oraz objawy pozastawowe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu