Reumatologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Reumatologia

Jest to choroba, która zaczyna się zwykle niezauważalnie i podstępnie, a w miarę rozwoju prowadzi do znacznego upośledzenia funkcjonowania człowieka. Ważne jest zrozumienie jej istoty nie tylko przez chorych, dotkniętych tym schorzeniem, ale również przez osoby z ich otoczenia.

Ważne

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (inaczej choroba Bechtewera, czy potocznie choroba kija bambusowego), należy do grupy spondyloartopatii, czyli grupy chorób, w których stanem zapalnym objęte są stawy obwodowe, stawy kręgosłupa, tkanki okołokręgosłupowe oraz którym towarzyszą zmiany narządowe. W tej grupie chorób w surowicy krwi nie występuje specyficzny czynnik, mianowicie czynnik reumatoidalny. W tym schorzeniu zapalenie dotyczy głównie stawów krzyżowo-biodrowych, stawów kręgosłupa oraz innych jego struktur (więzadła czy dyski międzykręgowe) prowadząc w ostateczności do jego usztywnienia i zmiany postawy ciała. Wśród stawów obwodowych choroba najczęściej dotyka stawów biodrowych i barków. Schorzenie ma przewlekły charakter (z okresami remisji i zaostrzeń), często postępujący, rozwija się stopniowo, a jego początek jest zwykle niezauważalny.

Skąd się bierze i kogo dotyczy

Przyczyna tej choroby nie została do końca wyjaśniona. Przypuszcza się, iż u jej podłoża leżą predyspozycje genetyczne (obecność antygenu HLA B27), czynniki immunologiczne, infekcyjne (bakterie) i ich wzajemne oddziaływania. Znacznie częściej dotyka mężczyzn i zwykle zaczyna się między 20 a 40 rokiem życia (czyli wśród ludzi młodych).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu