Stomatologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Stomatologia

Po raz kolejny w Twojej jamie ustnej pojawiła się biała bolesna plamka, która w znaczny sposób uprzykrza Ci życie. Każdy posiłek to ból i cierpienie, a przecież jedzenie powinno być przyjemnością. Czym więc jest ta dokuczliwa zmiana?

Stomatolodzy określają je jako afty, jednak dla zwykłego śmiertelnika to po prostu białe bolesne plamki, które niewiadomo jak powstają. Wielką tajemnicą pozostaje również ich leczenie. Spróbujmy więc to wyjaśnić.

Według lekarzy afty to małe, okrągłe, bolesne nadżerki (ubytki w błonie śluzowej), pokryte szarawą błonką i posiadające obwódkę. Tworzą się na błonie śluzowej jamy ustnej i goją się samoistnie, najczęściej nie pozostawiając żadnych widocznych śladów.

Jakie są przyczyny powstawania aft?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Do tej pory nikt tak naprawdę nie wie, jaka jest przyczyna ich powstawania. Jedyną rzeczą, jaką na chwilę obecną udało się ustalić jest fakt, że nie jest to choroba infekcyjna czy zakaźna, którą można zarazić się na przykład przez pocałunek lub na drodze kontaktów seksualnych. Mówi się natomiast o czynnikach predysponujących do powstawania aft.

  • W toku badań wykazano, że u pacjentów, u których pojawiają się nawracające afty, częściej występuje pewna określona grupa genów; a dodatkowo uwarunkowanie genetyczne choroby potwierdza fakt, że na nawracające afty chorują również inne osoby w rodzinie.
  • Jako następne w kolejności przyczyn wymienia się niedobory pewnych składników pokarmowych w pożywieniu, takich jak: żelazo, kwas foliowy, witaminy z grupy B (szczególnie B12). Również choroby, które upośledzają wchłanianie tych składników z układu pokarmowego (np. alergie pokarmowe), mogą się przyczyniać do powstania aft.
  • Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu mogą być czynnikiem sprawczym.
  • Do tego dochodzi jeszcze stres, szczególnie długotrwały, mogący prowadzić do obniżenia odporności (w trakcie badań, większą częstość występowania aft stwierdzono u studentów w trakcie sesji); podobnie jak choroby (AIDS), czy leki dające ten sam efekt (leki immunosupresyjne).
  • Afty powstają też w miejscach urazów śluzówki, otarć i podrażnień spowodowanych np. użytkowaniem protez, czy noszeniem stałych aparatów ortodontycznych.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu