Stomatologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Stomatologia

Chciałabyś choć raz podczas uśmiechania nie skupiać się, aby uśmiech nie był zbyt szeroki, bo inaczej wszyscy zobaczą Twoje krzywe zęby? W obecnej chwili taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy. Wystarczy odrobina chęci i trochę cierpliwości, a marzenia mogą stać się rzeczywistością.

Moda na piękny uśmiech sprawiła, że coraz więcej ludzi zwraca się do stomatologa nie w celu leczenia, ale z prośbą o poprawę estetyki uzębienia. Wybielanie, licówki i korony pełnoceramiczne sprawią, że uśmiech będzie lśnił i czarował wszystkich dookoła. Zdarza się też czasami, że wystarcza wizyta u ortodonty, który wdrażając odpowiednie leczenie jest w stanie tak skorygować ustawienie zębów, że nasz uśmiech staje się perfekcyjny bez uciekania się do dodatkowych zabiegów.

Należy pamiętać, że prawidłowe ustawienie zębów jest nie tylko gwarancją pięknego uśmiechu, ale także prawidłowego funkcjonowania naszego narządu żucia. Rozdrabnianie pokarmu i jego wstępne trawienie, które odbywa się w jamie ustnej, wpływa na efektywną pracę naszego układu pokarmowego. Wszelkie nieprawidłowości na tym pierwszym etapie, mogą w dłuższej perspektywie powodować jego choroby, a upośledzone wchłanianie składników pokarmowych wpływać na nasze ogólne samopoczucie i wygląd. Dlatego ważna jest dbałość o stan uzębienia już od najmłodszych lat, czyli od etapu zębów mlecznych. Wbrew obiegowym opiniom, stan zębów mlecznych ma ogromny wpływ na to, jak w przyszłości będą wyglądały zęby stałe i jakie będzie ich ustawienie w jamie ustnej. Postęp cywilizacyjny i większy stopień przetwarzania pokarmów powodują, że coraz częściej konieczna jest interwencja ortodonty. Wyrzynające się zęby stałe mogą mieć:

  • nieprawidłową pozycję w łuku zębowym (tzw. wada zębowa);
  • łuki dolny i górny mogą mieć wadliwe ułożenie w stosunku do siebie (tzw. wada zgryzu).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu