Stomatologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Stomatologia

Dopada w najmniej oczekiwanym momencie, przeszywa i psuje nawet najprzyjemniejsze chwile. Ból zęba nie należy do miłych i dlatego warto wiedzieć, co może być jego przyczyną oraz na co się przygotować podczas wizyty u stomatologa.

Ból zęba dopada nas zazwyczaj znienacka, choć bywa czasami poprzedzony dyskretnymi symptomami (które niestety zwykle lekceważymy). Najczęściej o tym, że coś niedobrego dzieje się z naszymi zębami, dowiadujemy się w momencie, gdy ból staje się tak ostry, że nie pomagają ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Chcąc nie chcąc, musimy szukać pomocy u stomatologa.

Dlaczego boli?

Tak znienawidzony przez wszystkich ból jest sygnałem wysyłanym przez nasz organizm, że dzieje się coś niedobrego. Może trudno w to uwierzyć, ale ból ma nas chronić przed jeszcze większymi uszkodzeniami, bolącej części ciała. Podświadomie staramy się ją oszczędzać i chronić, przed bodźcami mogącymi sprawiać ból, który odczuwamy bardzo indywidualnie; dlatego w ocenie jego natężenia trudno jest zastosować jakąś jednakową dla wszystkich skalę.

Pod tym względem zęby nie różnią się niczym od innych części organizmu. Ból sygnalizuje pojawienie się problemu w jamie ustnej. Warto wiedzieć, że źródło bólu może być nie tylko w zębie (choć najczęściej tak to odczuwamy), ale także w otaczającym go przyzębiu, śluzówce, kościach. Bardzo często pacjent ma też problem z dokładnym zlokalizowaniem bolącego miejsca, gdyż ból może promieniować do ucha lub skroni.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu