Stomatologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Stomatologia


Fluor i jego działanie

Istnieją różne drogi dowozu fluoru do powierzchni zęba. Można zaopatrywać w niego cały organizm poprzez pożywienie oraz wodę pitną, sztucznie wzbogacaną w ten pierwiastek – po wchłonięciu do krwioobiegu jest on wówczas wydzielany wraz ze śliną. Drugi sposób to bezpośrednie dostarczanie fluoru do jamy ustnej w postaci tabletek do ssania, płukanek oraz w paście do zębów. Rozpuszczając się w ślinie (która staje się jego rezerwuarem), fluor wchodzi w rekcję chemiczną ze związkami budującymi szkliwo, sprawiają, że staje się ono bardziej odporne na działanie kwasów. Jednocześnie fluor odbudowuje miejsca, które mogą stać się ubytkami próchnicowymi. Dodatkowo działa też na bakterie, hamując ich przyleganie do powierzchni zębów oraz produkcję toksyn, a także spowalniając rozwój płytki nazębnej.

Wszystko to dzięki fluorowi, który aplikujemy sobie sami, na co dzień, w niewielkich ilościach, ale przecież istnieje też profesjonalna fluoryzacja, którą możemy wykonać w gabinecie stomatologicznym. Zapewnia ona jeszcze lepsze i dłuższe zbawienne działanie fluoru. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni zębów z kamienia nazębnego, płytki bakteryjnej i osadów (z papierosów, kawy, herbaty), nanosi się na zęby pianki, bądź lakiery zawierające wysokie stężenie jonów fluorkowych.

Nasuwa się więc pytanie: dlaczego o fluoryzacji u stomatologa mówi się tak mało, a jeszcze mniej się jej wykonuje? Wynika to z faktu, iż nadmiar fluoru jest tak samo szkodliwy jak jego niedobór. Przeciwpróchnicowe działanie tego pierwiastka występuje w momencie, kiedy jego stężenie w ślinie utrzymuje się na pewnym stałym poziomie. Jego nadmierne zwiększanie nie powoduje wzrostu ochronnego działania, wręcz przeciwnie – w momencie, gdy jest go za dużo, po dłuższym czasie na zębach zaczynają się pojawiać kredowo-białe plamy. Dlatego regularną, profesjonalną fluoryzację zaleca się szczególnie dzieciom, głównie z powodu ich szybkiego wzrostu, formowania się w tym czasie zawiązków zębów, a także braku nawyku mycia zębów i gorszej sprawności w oczyszczaniu zębów. U zdrowych, dorosłych osób regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem jest wystarczające do utrzymania optymalnego stężenia tego pierwiastka w ślinie. Jedynie przy nadwrażliwości zębów, po niektórych zabiegach stomatologicznych (takich jak: oczyszczanie z kamienia i wybielanie zębów), warto pomyśleć o dodatkowej dawce fluoru.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu