Stomatologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Stomatologia


Jak wygląda zabieg wszczepiania implantu zęba?

Leczenie implantologiczne przebiega w kilku etapach.

  • Pierwszy etap chirurgiczny wykonywany w miejscowym znieczuleniu. Nacina się dziąsło w miejscu planowanego wszczepienia, odsłania się kość i następnie wykorzystując w odpowiedniej kolejności wiertła, dostępne w danym systemie, przygotowuje się w niej lożę o odpowiedniej średnicy i długości (w zależności od warunków anatomicznych). W to miejsce wkręca się implant; a następnie ranę się zaszywa i pozostawia do wygojenia. Trwa to około pół roku. W tym czasie implant zrasta się z kością tak mocno, że nie jesteśmy w stanie go wykręcić.
  • Drugi etap chirurgiczny polega na odsłonięciu miejsca, gdzie wszczepiony jest implant i przykręceniu do niego tzw. śruby gojącej. Zostawia się ją na okres ok. 6 tygodni. Ma ona za zadanie ukształtowanie dziąsła tak, aby jak najbardziej przypominało dziąsło wokół normalnego zęba.
  • Etap protetyczny – polega na wykręceniu śruby gojącej (już bez znieczulenia ponieważ dziąsło jest wygojone) i wkręceniu na to miejsce łącznika, który następnie się oszlifowuje i wykonuje się na nim koronę protetyczną.

Dopiero po zakończeniu etapu protetycznego implant zaczyna przypominać naturalny ząb. Pacjent po zabiegach chirurgicznych musi pojawiać się na regularne kontrole, aby lekarz mógł ocenić, czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Ogląda się wówczas miejsce wszczepienia oraz wykonuje zdjęcia RTG implantowanej okolicy.

Jakie możliwości daje implant?


Dzięki wymienności części protetycznych implantu, staje się on uniwersalnym narzędziem w rękach lekarzy. Można na nim zbudować nie tylko koronę, ale także mosty (czyli kilka koron złączonych razem). Implanty mogą też stać się zakotwieniem dla ruchomych protez (szczególnie dolnych), w przypadku kiedy pacjent stracił wszystkie zęby. Dzięki wszczepieniu implantów oraz wykonaniu na nich i w protezie tzw. zatrzasków kulkowych, może się ona mocno trzymać podłoża. Także postęp w dziedzinie budowy samych śrub, dopracowanie kształtów gwintów i powierzchni implantów umożliwiło zmniejszenie rozmiarów samych implantów; sprawiło to, że można je obecnie wszczepiać w miejsca, które jeszcze kilka lat temu były niedostępne. W trudnych przypadkach, gdy brakuje miejsca na implant, stosuje się zabiegi regeneracyjne kości lub podniesienia dna zatoki szczękowej. Niestety stanowią one dodatkowy koszt, a także wydłużają czas leczenia o około pół roku.

Implantologia jest bardzo przyszłościowym i rozwojowym działem chirurgii stomatologicznej. Pozwala na odtworzenie nawet dużej ilości brakujących zębów, zwiększając tym samym komfort życia pacjentów, którzy nie muszą się już wstydzić wyciąganych protez. Jednakże postęp dokonał się też w innych działach stomatologii. Zaczęto bowiem walczyć, o jak najdłuższe utrzymanie własnych zębów pacjenta, gdyż zawsze najlepszym dla nas implantem będą nasze własne zęby. Należy o nie dbać od dzieciństwa, po to żeby cieszyć się nimi na starość.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu