Stomatologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Stomatologia

O higienie jamy ustnej słyszy się wiele. Reklamy wymyślnych szczoteczek, cudownych wybielających past do zębów, płynów do płukania zapewniających całodobową świeżość oddechu, atakują nas z każdej strony. Jednak to nie ilość, ani nawet jakość posiadanych preparatów, decyduje o zdrowiu naszego uśmiechu…

O higienie jamy ustnej słyszy się wiele. Reklamy wymyślnych szczoteczek, cudownych wybielających past do zębów, płynów do płukania zapewniających całodobową świeżość oddechu, atakują nas z każdej strony. Ponieważ piękny uśmiech jest w cenie, kupujemy je bez namysłu, wypróbowując jeden po drugim w nadziei, że nasz stomatolog przy okazji wizyt kontrolnych przestanie w końcu powtarzać, że musimy lepiej doczyszczać zęby. Może nitka dentystyczna pomoże, albo szczoteczki międzyzębowe, a może lepiej zakupić szczoteczkę elektryczną i to załatwi sprawę?

Ważna jest świadomość

Niestety nie jest tak prosto. Żeby umieć utrzymać dobrą higienę jamy ustnej, trzeba wcześniej poświęcić trochę czasu na naukę. Jeżeli więc nie mamy wiedzy teoretycznej na temat mycia zębów, należy przełamać niepotrzebny wstyd i poprosić stomatologa o przeprowadzenie instruktażu. Dzięki swojej wiedzy lekarz jest w stanie zaproponować optymalny dla nas sposób pielęgnacji jamy ustnej, gdyż warto wiedzieć, że nie wszyscy powinni używać tych samych preparatów. Poza tym regularne kontrole pozwolą stwierdzić, co jeszcze musimy poprawić i na które miejsca jamy ustnej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu unikniemy próchnicy, kamienia nazębnego i zapalenia dziąseł, które może prowadzić do paradontozy. Ważne jest też uświadomienie sobie, że naszym najważniejszym orężem w walce z płytką i resztkami jedzenia jest szczoteczka do zębów. Pasta do zębów i płukanki pełnią role tylko pomocniczą i nie są w stanie zastąpić prawidłowego szczotkowania. Czym więc charakteryzuje się idealna szczoteczka do zębów?

  • Powinna mieć niezbyt dużą główkę, aby można nią było łatwo dotrzeć w okolicę tylnych zębów.
  • Jej włosie powinno być proste, równe, miękkie, o zaokrąglonych końcach, żeby w czasie mycia nie kaleczyć dziąseł.
  • Skrzyżowane włókna o różnej długości, pokrywane srebrem, nie są konieczne, wystarczy umiejętne manewrowanie szczoteczką.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu