Stomatologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Stomatologia


Co jeszcze możemy zrobić dla naszych zębów?

W utrzymaniu higieny jamy ustnej ważna jest przede wszystkim regularność. Zęby najlepiej myć po każdym posiłku, a jeżeli nie jest to możliwe, to przynajmniej dwa razy dziennie: rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji. W ciągu dnia możemy wspomóc się bezcukrową gumą do żucia, nitką dentystyczną lub płukanką, która pomoże pozbyć się resztek pokarmowych z powierzchni zębów oraz wzbogaci naszą ślinę we fluor. Utrudnia on osadzanie się płytki oraz zabezpieczy szkliwo przed działaniem kwasów. Ostatecznie, nawet wypłukanie jamy ustnej po posiłku zwykłą wodą, pomoże nam w utrzymaniu jej higieny. Ponadto przy okazji wizyt kontrolnych stomatolog może przeprowadzić profesjonalną higienizację, polegającą na usunięciu złogów kamienia i osadu oraz wykona fluoryzację.

Gdyby jednak mimo pomocy stomatologa i zmiany techniki szczotkowania, nadal dokuczały nam krwawiące dziąsła, zbawieniem może okazać się szczoteczka elektryczna. Dzięki dodatkowym, wibrującym ruchom główki, przy umiejętnym stosowaniu poprawia się efektywność usuwania płytki nazębnej. Pomocne mogą być też wodne irygatory, w których woda pod wysokim ciśnieniem usuwa resztki pokarmowe, zalegające pomiędzy zębami.

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej może wydawać się trudne. Mnogość dostępnych urządzeń i preparatów przyprawia o zawrót głowy. Należy jednak pamiętać, że te kilkanaście minut spędzonych w ciągu dnia na czyszczeniu zębów, zwróci nam się z nawiązką. Połączone z regularna kontrolą stanu uzębienia przez stomatologa, pomoże nam cieszyć się zdrowym uśmiechem przez długie lata i pozwoli uniknąć niejednokrotnie kosztownego i czasami bolesnego leczenia. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu