Stomatologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Stomatologia


Jaką metodę wybrać?

Sposoby wybielania podzieli się na dwie grupy:

  • domowe – wykonywane samodzielnie, przy użyciu środków dostępnych w sklepach lub aptekach;
  • profesjonalne – wykonywane w gabinecie stomatologicznym, przez stomatologa lub w domu pod ścisłym nadzorem i kontrolą lekarza.

Do sposobu domowego używa się najczęściej wybielających past do zębów. Ich działanie polega na ścieraniu powierzchownej warstwy szkliwa, w której zebrały się przebarwienia z pożywienia oraz papierosów. Wadą tej metody jest fakt, iż w połączeniu ze zbyt twardą szczoteczką i niewłaściwą techniką szczotkowania zębów,  można sobie uszkodzić dziąsła, odsłaniając szyjki zębów, co skutkować będzie pojawieniem się nadwrażliwości. Inną stosowaną w domu metodą są specjalne paski lub łyżki nasączone środkiem wybielającym, przyklejane na kilka godzin do powierzchni zębów. Efekt ich działania jest najczęściej niewielki i widoczny po kilkunastu takich zabiegach.

W profesjonalnych metodach stosuje się stężone preparaty wybielające, działające na zasadzie reakcji chemicznych przebiegających na powierzchni zęba. Dzięki temu można rozjaśnić naturalny kolor zębów, w zależności od ich podatności, nawet o kilka odcieni (co ocenia się przy użyciu specjalnych kolorników). Robi się to na dwa sposoby:

  • Metoda szybka – wybielanie za pomocą „lampy wybielającej”, trwająca mniej więcej godzinę. Zabieg polega na nałożeniu na zęby żelu wybielającego, a następnie do ust pacjenta przystawia się specjalną lampę, która wzmacnia i przyspiesza działanie żelu poprzez jego podgrzanie.
  • Wybielanie nakładkowe – metoda dłuższa i wymagająca większego zaangażowania pacjenta. Dostaje on żel wybielający oraz szyny wybielające, wykonane specjalnie dla niego na podstawie wycisku. Następnie ma za zadanie codziennie aplikować niewielką ilość żelu na szyny i nakładać je na zęby, najlepiej na noc. Efekt wybielenia osiąga się zwykle po ok. 7-14 dniach regularnego stosowania.

W obu przypadkach obowiązuje pacjenta „biała dieta”, czyli zakaz spożywania kawy, herbaty, czerwony buraczków, coca-coli, palenia papierosów; ponieważ zęby w trakcie i zaraz po wybielaniu chętniej wyłapują barwniki z tych produktów, co może zniweczyć efekty zabiegów.

Zaletą metody lampowej jest jej szybkość, a nakładkowej – dłużej utrzymujący się efekt wybielenia i jednak większa skuteczność; choć w obu przypadkach dużo zależy od stylu życia pacjenta i ilości spożywanych pokarmów, zakazanych w „białej diecie”.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu