Urologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowie ogólne, Urologia


Wazektomia

Jest to zabieg polegający na chirurgicznym przecięciu nasieniowodów, co trwale uniemożliwia plemnikom przedostanie się do ejakulatu (wytryskiwanego nasienia), a przez to powoduje bezpłodność mężczyzny (skuteczność oceniana jest na 99,8%). Zabieg ten jest bardzo popularny na Zachodzie, w Polsce wykonywany jest „na życzenie” pacjenta. Metoda ta nie wpływa w żadnym stopniu na libido, erekcję, czy kondycję seksualną. Mężczyzna odbywa stosunek zakończony wytryskiem nasienia, które nie zawiera plemników.

Zabieg wykonywany jest w większości ośrodków metodą tzw. bez skalpela (tzw. Wazektomia Bez Skalpela – WBS). W metodzie tej, za pomocą nacięć w skórze moszny i wypreparowaniu nasieniowodów, przecina się je, a na przecięte końce zakłada szwy chirurgiczne. W metodzie WBS nie pozostawia się żadnych szwów na mosznie, jedynie zwykły opatrunek, który usuwa pacjent już dzień po zabiegu (najczęściej, okres może ulec wydłużeniu – lekarz informuje o tym po zabiegu). Zabieg trwa ok. 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest wymagane przybycie na czczo.

Po zabiegu pacjent miejscowo może odczuwać niewielki ból i dyskomfort, w tym przypadku zaleca się zastosowanie standardowych środków przeciwbólowych. Już w tej samej dobie mężczyzna wraca do domu i może wykonywać codzienne czynności. Oczywiście bez skrajnego wysiłku i forsowania organizmu  (siłownia, długa wycieczka rowerowa). Aktywność seksualna jest dozwolona od razu (przez pierwszy tydzień powinna być jedynie „delikatniejsza”), przez okres 2 miesięcy zaleca się stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych, jak przed wazektomią. Po 2-3 miesiącach należy wykonać morfologię próbki nasienia, aby ocenić, czy znajdują się w nim plemniki (koszt takiego badania to ok. 50 zł). W Polsce zabieg wazektomii kosztuje średnio ok. 2500 zł i niestety nie jest refundowany przez NFZ.

Decyzję o poddaniu się wazektomii należy dogłębnie przemyśleć z partnerką, gdyż jest to zabieg nieodwracalny. Istnieje możliwość wcześniejszego oddania nasienia do banku nasienia, lecz świadomość bycia bezpłodnym różnie może później wpłynąć na psychikę mężczyzny.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu