Dializoterapia jest jednym ze sposobów leczenia nerkozastępczego u pacjentów chorujących na: ostrą lub schyłkową niewydolność nerek, a także w przypadku niektórych zatruć. Często bywa okresem przejściowym w czasie oczekiwania na przeszczep nerki u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek. Zabieg ten pozwala między innymi na:
Istnieje kilka specjalistycznych odmian dializoterapii, ale w niniejszym artykule ograniczymy się do omówienia dwóch najpopularniejszych metod: hemodializy i dializy otrzewnowej.
Hemodializa
Zabieg ten polega na wielokrotnym przepływie krwi od pacjenta do dializatora (tzw. „sztucznej nerki”), gdzie na zasadzie różnicy stężeń i ciśnień między krwią, a płynem dializacyjnym (oddzielonych za pomocą odpowiedniej błony) dochodzi do filtracji krwi.
Do przeprowadzenia hemodializy potrzebne są: dializator, płyn dializacyjny (jego skład może być modyfikowany w zależności od parametrów jakie wyjściowo mamy u pacjenta dializowanego, a jakie chcemy osiągnąć), dreny oraz dostęp do naczynia pacjenta.
Niestety nie jest obojętne do jakiego naczynia podłączy się tę całą aparaturę, bowiem dla skutecznej hemodializy wymagany jest odpowiednio szybki przepływ krwi (ok. 250-300ml/min). By uzyskać takie warunki, wykonuje się u pacjenta:
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu