Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia


Objawy kamicy moczowej


Pierwszymi objawami kamicy moczowej są zazwyczaj dolegliwości towarzyszące kolce nerkowej. Dość często pojawiają się po wysiłku fizycznym lub długiej podróży. Silny ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje w stronę krocza i wewnętrznej powierzchni ud, jest efektem zablokowania lub znacznego utrudnienia w odpływie moczu z nerki przez kamień, znajdujący się w miedniczce nerkowej lub moczowodzie. Objawami zwykle towarzyszącymi bólowi są zaburzenia w oddawaniu moczu lub uczucie silnego parcia na mocz oraz nierzadko nudności, wymioty i pobudzenie ruchowe. Ponadto dolegliwości te nie ustępują w bezruchu i są niezależne od przyjętej pozycji. Objawy kolki nerkowej są bardzo specyficzne i często wystarczą do postawienia rozpoznania. Jednakże w niektórych przypadkach kamienie w drogach moczowych nie dają żadnych dolegliwości, a ich obecność jest przypadkowo stwierdzana podczas rutynowych badań.

Diagnostyka kamicy moczowej

Najczęściej stosowaną metodą do diagnostyki układu moczowego jest ultrasonografia (USG). Jest ona powszechnie dostępna i na tyle bezpieczna, że badanie można wielokrotnie powtarzać w celu kontroli leczenia.

Zdjęcie RTG jamy brzusznej daje możliwość określenia rozmiarów oraz położenia kamieni w drogach moczowych. Niestety jego zastosowanie jest ograniczone do diagnostyki kamieni cieniujących (zawierających wapń lub cystynę).

Do oceny czynności nerek oraz stopnia utrudnienia odpływu moczu z nerek wykonywane jest badanie urograficzne. Przeważnie przeprowadzane jest w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w badaniu USG. Polega ono na dożylnym podaniu kontrastu, a następnie wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich. Całe badanie trwa około 30 minut i pomijając ukłucie przy dożylnym podaniu kontrastu, jest całkowicie niebolesne.

Diagnostyką uzupełniającą badania obrazowe są badania laboratoryjne krwi i moczu. Z krwi wykonywana jest morfologia oraz oznaczane są stężenia różnych jonów, związków organicznych i nieorganicznych, jak również substancje określające stopień wydolności nerek (mocznik, kreatynina). W moczu badany jest poziom substancji sprzyjających tworzeniu się kamieni, a także wykonywany jest posiew w celu poszukiwania ewentualnych bakterii.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu