Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia

Kamica moczowa to jedno z najczęstszych schorzeń dotyczących układu moczowego, na które cierpi około 1-2% społeczeństwa polskiego. Szczyt zachorowalności przypada pomiędzy 30 a 50 rokiem życia i większości przypadków dotyczy mężczyzn.

Leczenie kamicy moczowej

Atak koli nerkowej w większości przypadków kończy się wizytą u lekarza, bądź wezwaniem pogotowia ratunkowego. W warunkach domowych osoba cierpiąca z powodu ostrego bólu, może przyjąć leki przeciwbólowe i rozkurczowe dostępne w aptece bez recepty. Ponadto bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Niekiedy ulgę przynosi także kąpiel w ciepłej wodzie lub ciepłe okłady na okolicę lędźwiową. Jeśli dolegliwości nie ustępują, a do tego pojawiają się wymioty lub zatrzymanie moczu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

W znamienitej większości przypadków kamienie są samoistnie wydalane z układu moczowego. Jednakże czasami konieczne jest zabiegowe ich usunięcie.

Rozwój małoinwazyjnych metod leczenia kamicy spowodował znaczne skrócenie czasu hospitalizacji oraz zmniejszenie ryzyka powikłań po leczeniu. Do najbardziej rozpowszechnionych z nich należą: litotrypsja, przeskórna nefrolitotrypsja oraz ureterorenoskopia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu