Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia

Gruczoł krokowy (prostata) to nieparzysty męski narząd, nad którego istnieniem większość mężczyzn nie zastanawia się do czasu, kiedy jego rozmiary zaczną stwarzać dokuczliwe problemy. Łagodna forma przerostu prostaty nazywana jest BPH (Benign Prostate Hyperplasia).

Głównym zadaniem prostaty jest produkcja płynu wchodzącego w skład ejakulatu czyli spermy. Pełni on rolę odżywczą dla plemników, dzięki czemu są one zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Prawidłowa prostata ma kształt spłaszczonego stożka o wymiarach 3 x 4 x 3 cm, waży około 15-20 g i leży poniżej pęcherza moczowego w miednicy mniejszej. Zbudowana jest z dwóch płatów i wyróżnić można w niej trzy strefy o różnej budowie:

  • strefę obwodową zbudowaną głównie z małych gruczołów i niewielkiej ilości tkanki tworzącej zrąb; stanowiącą około 70% masy prostaty;
  • strefę przejściową zbudowana z niewielkiej ilości gruczołów oraz włókien mięśniowych, które między innymi mają zapobiegać cofaniu się nasienia podczas wytrysku do pęcherza moczowego. Ta część stanowi około 10% masy gruczołu;
  • strefę okołocewkową otaczającą cewkę moczową (część sterczową) oraz przewody wytryskowe; stanowiącą około 20% masy gruczołu krokowego.

Istnienie tych trzech stref ma duże znacznie w rozwoju i umiejscowieniu różnych procesów patologicznych w obrębie stercza. Łagodny przerost prostaty dotyczy głownie strefy około cewkowej, a także przejściowej. Stąd też wynikają między innymi pierwsze objawy choroby związane z zaburzeniami oddawania moczu. Z kolei w strefie obwodowej lokalizują się procesy złośliwe, czyli rak prostaty.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu