Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia


Wśród metod operacyjnych istnieje kilka, choć popularnie stosowane są dwie:
adrenalectomia – wyłuszczenie palcem gruczołu w obrębie jego obwodowej części tzw. torebki chirurgicznej;
przecewkowa elektroresekcja gruczołu (TURP ang. TransUrethral Resection of the Prostate) - obecnie stosowana niemalże u 90% chorych kwalifikowanych do leczenia operacyjnego. Tkanka gruczołu usuwana jest za pomocą elektroresektora (resektoskopu), wprowadzonego przez cewkę moczową.

Niestety następstwem leczenia operacyjnego jest trwała bezpłodność, gdyż w trakcie zabiegu razem z gruczołem zostają usunięte drogi nasienne. Czasami zdarza się również, że mężczyźni skarżą się na tzw. wytrysk wsteczny. Każdy pacjent poddający się takiemu zabiegowi musi być w pełni świadomy tych następstw.

Poza wyżej wymienionymi coraz bardziej na popularności zyskują zabiegi o minimalnej inwazyjności. Ich działanie jest oparte głównie na podgrzewaniu gruczołu przy pomocy lasera i mikrofali. Niestety doszczętność tego zabiegu nie zawsze jest wystarczająca, a efekt niezadowalający.

Choroby prostaty często potrafią uprzykrzyć życie mężczyźnie. Należy pamiętać, że w przypadku wielu bardzo groźnych chorób problemy z oddawaniem moczu mogą być pierwszym objawem. Zatem każdy mężczyzna po 50 roku życia, a także każdy który zauważy niepokojące objawy, powinien przełamać wstyd i udać się urologa na badanie kontrolne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu