Poza aspektem higieniczno-medycznym nietrzymanie moczu jest przyczyną dyskomfortu emocjonalnego i psychicznego. Uczucie wilgoci oraz towarzyszący nieprzyjemny zapach moczu, stają się często powodem rezygnacji z codziennej aktywności fizycznej i pracy zawodowej. Zła samoocena i niskie poczucie własnej wartości niejednokrotnie prowadzą do rozwoju depresji, a wstyd przed partnerem – do zaprzestania współżycia seksualnego.
W Polsce problemem nietrzymania moczu dotkniętych jest około 10-15% społeczeństwa, czyli około 4 miliony osób. Prawie dwukrotnie częściej dotyczy on kobiet niż mężczyzn, a jego częstotliwość występowania wzrasta z wiekiem. Szacuje się, że około 30% kobiet po 45 roku życia i ponad 50% po 70 roku życia ma problem z trzymaniem moczu.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko, wystąpienia inkontynencji są:
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu