Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia, Pediatria

Jądra, to narządy spełniające w organizmie mężczyzny dwie bardzo ważne funkcje. Pierwszą z nich jest produkcja męskich komórek rozrodczych, czyli plemników, natomiast drugą - czynność wewnątrzwydzielnicza (endokrynna), której zadaniem jest przede wszystkim wytwarzanie i wydzielanie testosteronu (głównego męskiego hormonu płciowego).

W warunkach prawidłowych jądra umieszczone są w worku mosznowym, gdzie temperatura jest niższa o około 2 stopnie Celsjusza, od temperatury panującej w jamie brzusznej. Jest to idealna i niezbędna temperatura, do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania jąder.

Jądra zaczynają się rozwijać około 7 tygodnia życia płodowego w jamie brzusznej w okolicy nerek. W trakcie rozwoju wewnątrzmacicznego jądra zaczynają powoli przemieszczać się w kierunku kanału pachwinowego, a od około 7 miesiąca ciąży zstępują do moszny. W przypadku 3-5% zdrowych, donoszonych chłopców jądra w chwili urodzenia nie są obecne w worku mosznowym, a proces zstępowania zwykle kończy się w pierwszym roku życia. Po tym okresie czasu jądra zwykle nie zstępują samoistnie, a ich brak w mosznie można stwierdzić u około 1-2% małych chłopców i 0,8% dorosłych mężczyzn.

Patologie jąder


Niekiedy nieprawidłowy rozwój powrózków nasiennych może skutkować brakiem jąder u małego chłopca, pomimo ich obecności w wieku niemowlęcym. Podobna sytuacja występuje w przypadku tzw. wędrujących jąder, czyli okresowego ich braku w mosznie, gdzie nadmierna aktywność mięśnia dźwigacza jąder powoduje podciągnięcie ich do góry. Taki stan nie wymaga leczenia, gdyż zazwyczaj w miarę rozwoju dziecka jądra ostatecznie zstępują do worka mosznowego. Innym zaburzeniem rozwojowym jest ektopia czyli stan w którym jądro lub jądra znajdują się poza miejscem ich fizjologicznego występowania. W przypadku pierwotnego braku jednego lub obydwu jąder można mówić o agenezji jąder.

Nieprawidłowe zstępowanie jąder do moszny wynika z wielu czynników, wśród których do najważniejszych zaliczane są: zaburzenia hormonalne oraz anomalie w budowie anatomicznej struktur związanych z jądrem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu