Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia

W mediach często słyszy się informacje na temat różnych akcji, propagujących samobadanie piersi, czy regularne wykonywanie cytologii wśród kobiet. Niestety prawie w ogóle nie mówi się o samokontroli jąder przez mężczyzn.

Młodzi pacjenci uważają ten problem za wstydliwy i często zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy są już bardzo niepokojące. Tymczasem nowotwory jąder występują przede wszystkim u młodych mężczyzn w wieku między 25-35 r.ż. i w większości przypadków są guzami złośliwymi.

Jakie są objawy kliniczne guzów jąder?

Pierwszym, a często także jedynym objawem jest niebolesne powiększenie jądra. U 10-20% chorych występuje dodatkowo ból jądra. Pacjenci często skarżą się na uczucie „ciężkości”, odczuwane po stronie chorego jądra. Występowanie nadmiernych dolegliwości po urazie moszny może wskazywać na nierozpoznanego wcześniej, rozwijającego się nowotwora. Każdy mężczyzna powinien znać wygląd swoich jąder, aby w razie jakichkolwiek zmian szybko je zauważył i zgłosił się do lekarza. Wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na wyleczenie! Samobadanie jąder najlepiej wykonywać po prysznicu lub kąpieli, kiedy moszna jest rozluźniona. Każde jądro należy dokładnie zbadać „rolując” je między palcami, w celu wykrycia ewentualnych guzków lub innych zmian. Niestety często podczas pierwszej wizyty u lekarza stwierdza się już objawy wskazujące na rozsiany proces nowotworowy, wśród których są: utrata masy ciała, nudności, duszność, krwioplucie.

Z czym różnicuje się nowotwory jąder?

Niepokojące objawy dotyczące jąder mogą również towarzyszyć mniej niebezpiecznym schorzeniom, takim jak: wodniak jądra, żylaki powrózka nasiennego, krwiak w obrębie moszny, przepuklina pachwinowa, zapalenie jądra i inne. Jednak z każdym podejrzeniem guza należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć potencjalną zmianę nowotworową!


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu