Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia


Czynniki ryzyka wystąpienia raka jądra:

  • wnętrostwo (niezstąpienie jądra) – prawidłowo jądro zstępuje do moszny najwcześniej w 7 miesiącu życia płodowego, a najpóźniej do końca pierwszego roku życia. Brak jednego lub obu jąder w mosznie stwierdza się u 3-5% noworodków płci męskiej;
  • rak jądra u ojca lub brata;
  • wcześniej występujący rak drugiego jądra;
  • różne zespoły obojnactwa;
  • niepłodność.

Na jakiej podstawie ustala się rozpoznanie?

Na początku lekarz przeprowadza dokładny wywiad i badanie fizykalne, w którym stwierdza powiększone, twarde jądro. Podstawowym badaniem w diagnostyce raka jądra jest badanie ultrasonograficzne (USG). Oznacza się również tzw. markery nowotworowe w surowicy krwi (alfa-fetoproteina, gonadotropina kosmówkowa, dehydrogenaza mleczanowa). Wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) jest przyczyną ginekomastii (powiększenia gruczołów piersiowych u mężczyzn) i przemawia za zaawansowanym procesem nowotworowym. Najczęściej niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu wycięcia jądra razem z guzem, a następnie zbadanie pobranego materiału pod mikroskopem przez histopatologa. Na tej podstawie ustala się ostateczne rozpoznanie. Badania obrazowe takie jak: ultrasonografia jamy brzusznej, tomografia komputerowa, badanie radiologiczne klatki piersiowej wykonuje się w celu diagnostyki ewentualnych przerzutów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu