Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia


Guzy jąder w większości przypadków (97%) wywodzą się z nabłonka rozrodczego (tzw. zarodkowe), w 1% ze sznurów płciowych, a w 2% są to guzy przerzutowe z innych narządów. Nowotwory zarodkowe dzielą się na nasieniaki (seminoma) i guzy nienasieniakowe. Ze sznurów płciowych powstają guzy z komórek Sertolego i guzy z komórek Leydiga.

Leczenie

W przypadku raka jądra niezbędne jest wycięcie chirurgiczne w znieczuleniu ogólnym przez kanał pachwinowy. Dalsze postępowanie zależy od typu histologicznego nowotworu i stadium jego zawansowania. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się dodatkowo chemioterapię i radioterapię (naświetlanie promieniami X).

Niezwykle rzadko zdarza się, że rak występuje w obu jądrach jednocześnie. Pozostałe, zdrowe jądro jest w stanie produkować odpowiednią ilość hormonów, a także nasienia, dzięki temu pacjent zachowuje płodność.
W razie jakichkolwiek niepokojących objawów dotyczących wielkości, konsystencji, czy bólu jąder - należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wczesne rozpoznanie raka jądra gwarantuje nawet 100% wyleczenie!


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu