Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia

Rak nerkowokomórkowy to złośliwy nowotwór wywodzący się ze struktur zwanych cewkami nerkowymi. Stanowi ok. 90% guzów nerek i 3–4% wszystkich nowotworów złośliwych. Dwukrotnie częściej dotyczy mężczyzn, osiągając szczyt zachorowania po 40 roku życia. Najczęstszym typem tego raka jest postać jasnokomórkowa. W większości jest to guz sporadyczny, jednostronny i dobrze unaczyniony.

Czynniki ryzyka

Czynniki, które mogłyby predysponować do rozwoju raka nerki, nie są do końca poznane. Ogólnie dzieli się je na czynniki nabyte i zaburzenia genetyczne. Wśród tych drugich najczęściej wymienia się obecność mutacji, towarzyszących zespołowi von Hippel-Lindau. Znacznie więcej czynników ma charakter nabyty i związany z:

  • paleniem tytoniu;
  • narażeniem zawodowym lub środowiskowym na: kadm, azbest, pochodne antracenu, cyklopentanofenantren, aflatoksyny, streptozotocynę i inne;
  • napromienianiem miednicy w przebiegu leczenia innych chorób nowotworowych;
  • terapią hormonalną u mężczyzn leczonych z powodu raka prostaty;
  • nabytą torbielowatością nerek (u osób dializowanych).

Objawy towarzyszące

Objawy raka nerki są dość specyficzne i mogą nasuwać podejrzenie choroby nowotworowej. Do klasycznych objawów guza rozwijającego się w obrębie nerek, należy tzw. triada Virchowa obejmująca:
1) krwiomocz (obecność krwi w moczu, zmieniająca jego kolor na różowy lub czerwony);
2) ból pleców w okolicy lędźwiowej;
3) obecność guza wyczuwalnego przez powłoki brzucha.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu