Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia

Jądro to element męskich narządów płciowych, odpowiedzialny za funkcje reprodukcyjne oraz hormonalne. Jest ono bardzo wrażliwe na urazy mechaniczne i termiczne oraz na niedokrwienie.

Skręt jądra, często z towarzyszącym skrętem przydatków jądra jest ostrym stanem chirurgicznym, będącym najczęstszą przyczyną tzw. zespołu ostrej moszny. Dotyczyć on może mężczyzn w prawie każdym wieku, jednakże najczęściej występuje u noworodków płci męskiej i u chłopców w okresie pokwitania.

Mechanizm

Do skrętu jadra dochodzi w wyniku jego nieprawidłowego umocowania w worku mosznowym. Jądro może wówczas obracać sie wokół własnej osi, powodując skręcanie powrózka nasiennego i zaciskanie naczyń, które w nim przebiegają. W efekcie dochodzi do zamknięcia zarówno dopływu, jak również i odpływu krwi ze skręconego jądra. Jeżeli powyższy stan trwa dłużej niż 6 godzin, prowadzi on do nieodwracalnej martwicy tego organu.

Objawy


Do charakterystycznych objawów skrętu jądra należą:

  • nagle występujący, ostry ból jednego jądra, który w miarę upływu czasu może promieniować do pachwiny, podbrzusza lub okolicy lędźwiowej;
  • obrzęk i bolesność worka mosznowego;
  • zaczerwienienie moszny po stronie jądra, które uległo skręceniu.

Ponadto w niektórych przypadkach mogą pojawić się:

  • nudności, wymioty i biegunka;
  • siny punkt nad skręconym jądrem, bolesny podczas ucisku;
  • bardzo rzadko podniesiona temperatura ciała.

W różnicowaniu skrętu jądra (w zależności od wieku, czasu w jakim rozwijały się objawy oraz ich umiejscowienia) bierze się pod uwagę:

  • zapalenie najądrza, które należy podejrzewać u chłopców powyżej 13-14 roku życia i u chłopców powyżej 18 roku życia, u których w wywiadzie potwierdza się wcześniejszy stosunek płciowy;
  • uwięźniecie przepukliny, jeśli obrzęk pojawił się w okolicy pachwinowej;
  • niekiedy nowotwór jądra.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu