Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia


Diagnostyka

Rozpoznanie skrętu jądra przeważnie nie sprawia większych trudności. Opiera się głównie na wywiadzie, oraz typowych objawach klinicznych. W przypadku trudności w ustaleniu rozpoznania pomocna jest ultrasonografia z badaniem dopplerowskim, która pozwala uwidocznić przepływ krwi w powrózku nasiennym i jądrze. Nie należy jednak zwlekać i czekać na rozwój wydarzeń, czy możliwość wykonania badań dodatkowych, a każde wątpliwości przemawiają za interwencją chirurgiczna.

Leczenie

Leczenie skrętu jądra i jego przydatków polega na otwarciu i sprawdzeniu zawartości moszny. Odkręcone jądro zostaje przymocowane za pomocą szwów chirurgicznych do worka mosznowego i tym samym zabezpieczone przed ponownym skręceniem. Bardzo ważny jest czas, w jakim zostanie wykonana operacja. Największe szanse na przywrócenie prawidłowego przepływu krwi przez jądro, a tym samym jego uratowanie, istnieją w pierwszych 6 godzinach od momentu pojawienia się dolegliwości. Po upływie tego czasu w jądrze dochodzi do nieodwracalnych zmian oraz zachodzi konieczność usunięcia martwiczo zmienionego jądra (orchiektomii).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu