Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia

Prącie to męski narząd płciowy zbudowany z ciał jamistych, ciała gąbczastego, tkanki łącznej i naczyń, w którego brzusznej części przebiega cewka moczowa. W prąciu można wyróżnić trzy odcinki: korzeń (czyli odcinek „mocujący” organ w miednicy mniejszej), trzon oraz żołądź.

Cały członek, a w szczególności jego końcowa część – żołądź, chroniony cienką warstwą tkanki podskórnej i skóry, jest bardzo bogato unerwiony i wrażliwy. W okolicy żołędzi skóra wytwarza fałd zwany napletkiem (preputium). Zbudowany jest on z dwóch blaszek, wewnętrznej, lekko wilgotnej, bo pokrytej wydzieliną gruczołów łojowych Tysona oraz zewnętrznej, czyli skóry.

Zaburzenia rozwojowe oraz stany chorobowe napletka prowadzą do jego zwężeń, czyli stanów zwanych: stulejką lub załupkiem.

Stulejka

To sytuacja, w której napletek jest na tyle zwężony, że nie można go zsunąć do rowka zażołędnego, znajdującego się w miejscu przejścia trzonu prącia w żołądź. Całkowite zarośnięcie napletka jest stanem niezwykle rzadkim. O stulejce najczęściej świadczy niemożność uwidocznienia ujścia cewki moczowej na szczycie żołędzi lub balonikowate wybrzuszanie się napletka w trakcie oddawania moczu.

W pierwszych trzech latach życia niemożność ściągnięcia napletka uważa się za stan fizjologiczny i nie powinno podejmować się prób sprowadzenia go na siłę. Takie postępowanie jest dla dziecka bolesne i może prowadzić do mikrouszkodzeń w obrębie napletka oraz powstawania zrostów i zwężeń, które w przyszłości będą utrudniały jego ściąganie. Po ukończeniu przez chłopca 12 miesiąca życia można starać się podczas kąpieli delikatnie sprowadzać napletek, jednocześnie wymywając nagromadzoną mastkę. Jest to substancja, złożoną z wydzieliny gruczołów łojowych, złuszczonego naskórka oraz produktów rozkładu moczu. Od momentu odprowadzenia napletka u małego chłopca powinno się podczas każdorazowego mycia zsuwać napletek i usuwać zalegającą treść. Jeżeli po ukończeniu 3 roku życia u chłopca w dalszym ciągu nie udaje się sprowadzić napletka, powinien być on skonsultowany przez urologa dziecięcego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu