Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia


U starszych chłopców i dorosłych mężczyzn w warunkach prawidłowych napletek powinien dać się luźno zsunąć z żołędzi bez bólu i oporów. Jest to ważne z higienicznego punktu widzenia, gdyż gromadząca się pod nim mastka (smegma) jest doskonałą pożywką dla bakterii. Jej zaleganie powoduje podrażnienie, a nawet zapalenie żołędzi. Powtarzające się stany zapalne mogą skutkować bliznowaceniem wewnętrznej blaszki napletka i być przyczyną stulejki wtórnej. Niekiedy zdarza się, że nawracające zapalenia prowadzą do zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej, utrudniając tym samym odpływ moczu, a w konsekwencji mogą być przyczyną uropatii zaporowej (przeszkody w odpływie moczu). Innym groźnym powikłaniem stanów zapalnych oraz braku dostatecznej higieny prącia, szczególnie u mężczyzn ze stulejką jest rak prącia, którego praktycznie nie spotyka się u osób obrzezanych (chirurgicznie pozbawionych napletka).

Leczenie stulejki

W pierwszej kolejności leczenie powinno być zachowawcze. Dobre efekty w przypadku umiarkowanych zwężeń przynosi stosowanie kremów steroidowych, które powodują, że skóra staje się bardziej elastyczna i podatna na manewry sprowadzania napletka. W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego lub istnienia bardzo wąskiego zwężenia podejmuje się leczenie chirurgiczne, polegające na plastyce zwężonego napletka lub jego całkowitym usunięciu, czyli obrzezaniu. Sposób leczenia zależy od preferencji rodziców dziecka lub dorosłego pacjenta oraz od wskazań lekarskich. Plastykę napletka wykonuje się przeważnie w niewielkich zwężeniach. Po takim leczeniu napletek pokrywa żołądź w całości i daje się odprowadzić bez przeszkód. Niestety niekiedy zwężenie jest na tyle duże, że nie można wykonać plastyki napletka lub w wyniku bliznowacenia w miejscach cięcia dochodzi do nawrotu zwężenia. Operacją pozwalającą na całkowite wyleczenie ze stulejki bez ryzyka jej nawrotu jest częściowe lub całkowite usunięcie napletka. Zabieg wykonywany jest w większości przypadków w znieczuleniu miejscowym. U dzieci, a także u niektórych dorosłych mężczyzn ze względu dużą wrażliwość na bodźce bólowe, preferuje się znieczulenie ogólne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu