Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia


Transplantacja nerek


Przeszczepienie nerki to docelowa i najlepsza metoda leczenia u osób ze schyłkową postacią przewlekłej niewydolności nerek. Operację taką można wykonać zarówno przed rozpoczęciem leczenia nerkozastępczego lub w trakcie jego trwania. W przypadku osoby, która nie może dalej być poddawana dializom, transplantacja jest jedyną szansą na przeżycie. Transplantacji nerek można dokonać zarówno od dawcy zmarłego, jak i od żywej, spokrewnionej z biorcą osoby (tzw. przeszczep rodzinny). Pobrania narządów od osoby zmarłej, dokonuje się po stwierdzeniu (przez specjalną komisję lekarską) śmierci jej mózgu, która jest równoważna ze stwierdzeniem zgonu tejże osoby.

Kwalifikacja do przeszczepu

Klinicznym wskaźnikiem, pozwalającym na zakwalifikowanie osoby chorej do przeszczepu nerki, jest poziom kreatyniny w surowicy krwi, który przekracza wartość 528 μmol/l (6 mg/dl). U osób dodatkowo chorujących na cukrzycę wartość graniczna wynosi: 352 μmol/l (4 mg/dl). Kreatynina to jeden z wielu metabolitów wydalanych przez nerki, pozwalający na ocenę ich wydolności. Innym parametrem oceniającym pracę nerek, jest klirens kreatyniny. Jego wartość poniżej: 15 ml/min/1.75 m2 (a dla osób z cukrzycą poniżej 20 ml/min/1.75 m2), również pozwala na zgłoszenie osoby do przeszczepu.

Aby zostać zakwalifikowanym i otrzymać przeszczep, każda osoba oczekująca na transplantację musi zostać wpisana na Krajową Listę Osób oczekujących na przeszczepienie, prowadzoną przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji Poltransplant. W celu zamieszczenia potencjalnego biorcy na liście oczekujących, konieczne jest wypełnienie szczegółowego formularza dotyczącego danych personalnych, który obejmuje:

  • imię, nazwisko, PESEL, datę urodzenia, adres, numer telefonu, wzrost i wagę (BMI), płeć;
  • dotychczasowy przebieg choroby nerek i datę postawienia rozpoznania, jak również datę rozpoczęcia i rodzaj stosowanego leczenia – dializy;
  • datę ewentualnego wcześniejszego przeszczepu i czas jego wydolności;
  • wszelkie inne odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia, przebyte choroby itp.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu