Przeciwwskazania do transplantacji
Występuje wiele przeszkód, które czasowo lub trwale dyskwalifikują daną osobę jako biorcę nerki. Do bezwzględnych przeciwwskazań należą:
Względnymi przeciwwskazaniami do przeszczepienia narządu są:
Operacja
Operacja przeszczepienia nerki jest skomplikowaną procedurą, wykonywaną w 18 ośrodkach w Polsce. Po pobraniu narządu od dawcy i odpowiednim przygotowaniu, nerkę przeszczepia się w okolicę prawego lub lewego dołu biodrowego (do tzw. przestrzeni zaotrzewnowej). Naczynia nerki zarówno tętnica jak i żyła łączone są z naczyniami biodrowymi biorcy, a moczowód wszczepiany jest w ścianę pęcherza. Jeżeli nie występują żadne powikłania, to zabieg operacyjny trwa około trzech godzin.
Własne, nieczynne nerki biorcy przeważnie pozostawiane są w jego ciele. Jednakże, w niektórych przypadkach istnieje ryzyko, że choroba, która doprowadziła do niewydolności własnych nerek, może zagrozić nowo otrzymanemu narządowi. W takich sytuacjach przed przeszczepieniem zdrowego organu, konieczne jest usunięcie chorych nerek.
Po połączeniu wszystkich struktur ze sobą, przeszczep zazwyczaj podejmuje swoją funkcję od razu. Niekiedy jednak powraca ona po około 10 dniach, a do tego czasu niezbędne jest dializowanie osoby po zabiegu. Po tym czasie stan biorcy przeważnie ulega poprawie. Stabilizują się funkcje układu krążenia, powoli ustępuje niedokrwistość, a pacjenci nabierają sił.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu