Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia


Postępowanie po operacji

Od momentu wszczepienia „nowej nerki” biorca zaczyna otrzymywać leki immunosupresyjne. Mają one na celu wyciszyć odpowiedź immunologiczną organizmu na „obcy organ” i zapobiec odrzuceniu przeszczepu. Najczęstszymi lekami stosowanymi w tym celu są: przeciwciała monoklonalne, cyklosporyna, takrolimus, mykofenolan mofetylu, azatiopryna, sirolimus i glikokostykosteroidy. Leczenie immunosupresyjne w miarę upływu czasu jest modyfikowane i indywidualizowane do aktualnych potrzeb biorcy.

Niestety mimo tego u części osób, w pierwszych 8 tygodniach od operacji, dochodzi do pogorszenia się funkcji przeszczepionego narządu. Proces ten zwany ostrym odrzucaniem, może objawiać się: zmniejszeniem ilości oddawanego moczu, gorączką, wzrostem ciśnienia tętniczego krwi i bólem w okolicy przeszczepu. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia zazwyczaj udaje się przywrócić prawidłowe funkcjonowanie nerki. Niestety czasem zdarzają się powikłania. Za część z nich odpowiadają leki tłumiące odpowiedź immunologiczną biorcy. Wśród nich najgroźniejsze są nawracające i trudne do leczenia zakażenia różnymi drobnoustrojami. Do późnych powikłań potransplantacyjnych, czyli występujących w okresie dłuższym niż 8 tygodni po operacji, należą:

  • choroba niedokrwienna serca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • rozwój nowotworów;
  • nawrót choroby podstawowej;
  • powolne odrzucanie przeszczepu.

Rokowanie

Przeszczepianie nerek to uznana na całym świecie metoda leczenia niewydolności tego narządu. Dzięki rozwojowi metod chirurgicznych, udoskonalaniu sposobów konserwacji i transportu organów, a także wprowadzaniu nowych, skuteczniejszych leków immunosupresyjnych, przeżywalność osób po przeszczepie nerki jest wysoka. Roczne sięga ponad 95%, a w okresie pięcioletnim ponad 70%. Z kolei roczne przeżycie przeszczepu wynosi od 70-90% i zależy od wielu czynników. Najważniejszy to zgodność tkankowa biorcy z dawcą. Coraz skuteczniejsze metody doboru sprawiają, że ponad połowa osób żyjących z nową nerką po upływie 10 lat, posiada czynną i wydolną nerkę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu