Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia

Zaburzenia wzwodu to dość powszechny problem wielu mężczyzn po 60 roku życia. Szacuje się, że około 1,5 miliona mężczyzn w Polsce ma problemy z osiągnięciem wzwodu. Częstość występowania tych zaburzeń rośnie wraz z wiekiem, dlatego ponad połowa panów borykających się z tą dysfunkcją, jest pomiędzy 40 a 70 rokiem życia.

Niestety tylko około 15% z nich zgłasza się do lekarza. Na szczęście od pewnego czasu problemy sfery seksualnej przestają być tematem tabu i traktowane są bardzo poważnie, jako istotny dyskomfort codziennego życia.

Definicja

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaburzenia erekcji to stała lub przejściowa niemożność uzyskania i/lub utrzymania wzwodu, niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Stosowana do 1992 roku nazwa impotencja była źle odbierana w społeczeństwie, dlatego też została ona zmieniona.

Erekcja to dość skomplikowany mechanizm, będący efektem wielu procesów zachodzących zarówno w obrębie prącia jak i mózgu. Wzwód mogą wywoływać bodźce będące efektem działania wyobraźni oraz receptorów wzrokowych, słuchowych i węchowych. Ponadto erekcja może być reakcją odruchową na drażnienie prącia i okolicy krocza. Zazwyczaj wszystkie powyższe mechanizmy występują razem. Erekcja podczas snu jest zjawiskiem normalnym, występującym u zdrowych mężczyzn w odpowiedzi na marzenia senne i towarzysząca od narodzin do późnej starości.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Wśród powodów, będących podstawą problemów z erekcją, można wyróżnić przyczyny: organiczne i zaburzenia psychogenne, chociaż niejednokrotnie oba te czynniki występują równocześnie. Jedną z najistotniejszych organicznych przyczyn niemożności osiągnięcia wzwodu są zmiany, do jakich dochodzi w obrębie naczyń krwionośnych. Ponadto zaburzenia erekcji mogą być związane z:

  • niedorozwojem gonad i innymi zaburzeniami hormonalnymi;
  • chorobami przewlekłymi jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, choroba wrzodowa, choroby nerek, czy wątroby;
  • stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera oraz inne schodzenia układu nerwowego;
  • operacje w obrębie krocza np.: resekcja prostaty, czy odbytnicy;
  • urazy: rdzenia kręgowego, okolic krocza i miednicy;
  • choroba Peyroniego polegającą na stwardnieniu prącia, jego wygięciu i zniekształceniu.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu