Urologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Urologia

Zaburzenia libido u mężczyzn to poważny problem. Niepowodzenia w kontaktach intymnych z partnerką mogą doprowadzić do konfliktów, a nawet do rozpadu związku. Problem ten może poważnie zaburzyć życie codzienne mężczyzny, a ze względu na swój wstydliwy charakter próba jego rozwiązania (zgłoszenie się do specjalisty) odkładana jest w czasie; co tylko pogarsza sytuację.

Przyczyny zaburzeń potencji u mężczyzn

Zaburzenia potencji mogą się rozwinąć na podłożu współistniejących chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca. Schorzenia te są przyczyną zmian patologicznych w naczyniach i nerwach, a to właśnie wydolny układ nerwowy i naczyniowy mężczyzny dopowiada za erekcję. Miażdżyca powoduje stwardnienie naczyń krwionośnych i utrudnia dopływ krwi do ciał jamistych członka. Destrukcja ścian drobnych naczyń z powodu nadciśnienia tętniczego również będzie zaburzać ukrwienie tych struktur.

Zdarza się często, że zaburzenia libido są pierwszym objawem schorzeń ogólnoustrojowych, dlatego tak ważne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu ich ewentualnego rozpoznania. Także po operacji usunięcia gruczołu krokowego (prostaty) z powodu zagrożenia rozrostem nowotworowym, powikłaniem może być problem z erekcją. Ma to związek z uszkodzeniem struktur naczyniowych i nerwowych w czasie operacji i nawet mimo zastosowania różnych technik operacyjnych ryzyko takiego uszkodzenia jest wysokie.

Na obniżenie libido mają wpływ zaburzenia hormonalne, w których dochodzi do spadku stężenia testosteronu (np. w przebiegu gruczolaka przysadki, gruczolaka nadnerczy). Pamiętać należy, iż przyczyną zaburzeń potencji jest nikotynizm oraz alkoholizm. Badania pokazują, że 80% osób, które paliło czynnie przez 25 lat 1 paczkę papierosów dziennie, będzie mieć problemy z erekcją. Nie bezpodstawnie więc na paczkach papierosów widnieje ostrzeżenie o wpływie palenia na potencję. Na wystąpienie problemów z erekcją może mieć także wpływ stosowanie niektórych leków, np.: przeciw nadciśnieniowych, hormonów, uspokajających.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu