Urologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Urologia


Psychologiczny aspekt zaburzeń libido

Ogromny wpływ na sprawność seksualną ma psychika. Jako częstą psychogenną przyczynę zaburzeń potencji (związaną z psychiką mężczyzny) wymienia się lęk. Może dla niektórych zabrzmi to dziwnie, ale wysoki poziom lęku przed odbywaniem stosunku wpływa bardzo negatywnie na sprawność seksualną. Lęk może wynikać z negatywnych doświadczeń z partnerkami w przeszłości, z obawy przed zajściem w ciążę z partnerką, lub przed zakażeniem wirusem HIV. Może być związany z niską samooceną mężczyzny, z obawą czy będzie on w stanie seksualnie zaspokoić kobietę. Dochodzi do sytuacji, w których pod pretekstem zmęczenia, chwilowej niedyspozycji, bólu kręgosłupa lub głowy, mężczyźni rezygnują ze współżycia z partnerką; ona z kolei zaczyna szukać „winy” tej zaistniałej sytuacji po swojej stronie. Rodzi to wiele niepotrzebnych problemów małżeńskich i psuje stosunki między obojgiem partnerów na wielu płaszczyznach życia codziennego. W ten sposób jeden problem jest przyczyną następnych i powoduje narastanie frustracji w związku, co zaś przekłada się na dalsze pogorszenie życia łóżkowego i „koło wydarzeń się zamyka”.

Zaburzenia potencji rodzą wiele kompleksów, a obniżenie libido sprawia, iż mężczyzna czuje się niedowartościowany. Co gorsza, dysfunkcja seksualna jest dla mężczyzny kwestią bardzo wstydliwą i niechętnie podejmują oni kroki w celu rozpoznania przyczyny tych zaburzeń. Jeśli problem pojawia się w okresie andropauzy (ok. 50 r.ż.) szczere, otwarte ujawnienie go przed małżonką (partnerką), często dla mężczyzny nie wchodzi w grę, głownie z powodu obawy o rozpad związku. Mężczyźni często wyobrażają sobie, że ich partnerki od razu zaczną szukać zaspokojenia u młodszych, sprawniejszych seksualnie kochanków. Niektórzy uciekają z tego powodu w pracoholizm, tłumacząc to chęcią zapewnienia odpowiedniego bytu rodzinie oraz sprawdzenia się w roli głowy rodziny. Lecz nie tędy droga, gdyż problem nie zniknie sam.

Jak postępować? Jak leczyć?

Zaburzenia libido to nie sytuacja bez wyjścia, a odsuwanie myśli od problemu nie rozwiąże go samoistnie, a stracony czas w tym przypadku działa na niekorzyść. Należy odłożyć na bok swój wstyd, kompleksy i zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Jego postępowanie będzie polegało na wykluczeniu schorzeń ogólnoustrojowych (cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia oraz niepożądanego wpływu zażywanych leków), a jeśli zostaną one potwierdzone - lekarz wdroży odpowiednią terapię. Stosuje się metody farmakologiczne, aparaty próżniowe wspomagające erekcję oraz w skrajnych przypadkach metody chirurgiczne. Jeśli problem jest natury psychogennej rozwiązaniem może być psychoterapia, która często pomaga odzyskać sprawność seksualną.

Najważniejsze, aby podjąć kroki i poszukać pomocy, gdyż dzięki szybkiemu rozwojowi medycyny i farmakologii, aż 80% mężczyzn z problemami libido i potencji odzyskuje sprawność seksualną.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu