Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia

Proces oddawania moczu, zwany mikcją, jest bardzo ważną funkcją fizjologiczną ludzkiego organizmu. Nieprawidłowości w tym procesie mogą powodować nawracające zakażenia układu moczowego, a przede wszystkim dyskomfort i problemy natury psychologicznej.

Mikcja to skomplikowany proces, który wymaga sprawnego działania poszczególnych części układu moczowego oraz układu nerwowego. Ośrodek odpowiedzialny za kontrolę oddawania moczu, znajduje się w pniu mózgu i podlega modulacji ze strony kory mózgowej. Prawidłowa budowa dolnych dróg moczowych jest niezbędna do utrzymania moczu w fazie tzw. napełniania, podczas której mocz gromadzony jest w pęcherzu moczowym. Szczególne znaczenie ma tutaj prawidłowa funkcja zwieraczy, podlegająca kontroli układu nerwowego oraz mięśni tworzących dno miednicy. U kobiet narząd rodny, a w szczególności pochwa dodatkowo wpływa na prawidłowe trzymanie moczu.

Moczenie u dzieci


Oddawanie moczu polega na świadomym jego wydaleniu z pęcherza moczowego. Kontrola nad tym procesem zależy od dojrzałości układu nerwowego i zaczyna się mniej więcej około 4 roku życia. Po tym okresie czasu większość dzieci zaczyna zgłaszać potrzebę oddania moczu. Moczenie się u dzieci powyżej tego wieku, może wskazywać na nieprawidłowości w zakresie budowy układu moczowego, wady układu nerwowego, a także niektóre choroby metaboliczne i endokrynologiczne. Sporadycznie przyczyną takiego stanu rzeczy są problemy natury emocjonalnej i psychologicznej.

Moczenie u dzieci można w łatwy sposób podzielić na moczenie nocne, które jest częstsze u chłopców, moczenie dzienne występujące z reguły u dziewczynek oraz postać mieszaną. U dziecka, u którego moczenie nie ustępuje w wieku przedszkolnym i trwa nieprzerwanie od okresu niemowlęcego mówimy o postaci pierwotnej. Moczenie wtórne to takie, które pojawiło się nagle u dziecka, które przez ostatnie pół roku nie moczyło się. Podstawą leczenia moczenia u dzieci jest zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Jeżeli problem nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza pediatry (więcej informacji na temat moczenia w części pediatrycznej serwisu).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu