Urologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia


Diagnostyka ZUM

Rozpoznanie zakażenia układu moczowego stawia się na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta, badania lekarskiego, a także badań dodatkowych. Badanie ogólne moczu jest wystarczające w większości przypadków niepowikłanych postaci ZUM. Badanie ultrasonograficzne (USG) oraz bakteriologiczne moczu wykonywane jest w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek, jak i powikłanych postaci zakażenia dróg moczowych. W tych ostatnich wskazane jest wykonanie przeglądowego zdjęcia rentgenowskiego jamy brzusznej oraz badania bakteriologicznego krwi. U dzieci z zakażeniem dróg moczowych badanie USG powinno być wykonane w każdym przypadku, ze względu na możliwość istnienia wady wrodzonej układu moczowego. Uzupełnieniem diagnostyki dróg moczowych w szczególnych przypadkach mogą być cystografia mikcyjna, urografia, tomografia komputerowa, a także scyntygrafia nerek.

Leczenie ZUM

Leczenie ma na celu wyeliminowanie drobnoustrojów z moczu oraz zapobieganie nawrotom. Uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju drobnoustroju, który wywołał zakażenie. Jako, że najczęstszą przyczynę stanowią bakterie - głównymi lekami są więc antybiotyki. Ponadto w przypadku gorączki i bólu stosuje się odpowiednio leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Chorym zaleca się odpoczynek oraz spożywanie dużej ilości płynów. Leczenie ZUM może trwać kilka dni, a w przypadkach powikłanych nawet kilka tygodni. W tym okresie czasu wykonuje się powtórne badania w celu kontroli leczenia. Niekiedy w celu uzyskania trwałej poprawy niezbędne jest leczenie operacyjne. Tak bywa w przypadku kamicy moczowej, czy wad wrodzonych układu moczowego.

Rokowanie w większości przypadków jest dobre. Trwałe wyleczenie uzyskuje się w około 90% przypadków. Przerwanie leczenia może skutkować wieloma powikłaniami takimi jak: nawrót choroby, ropień nerki, ropne odmiedniczkowe zapalenie nerki, roponercze, przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, urosepsa, przewlekła niewydolność nerek oraz nadciśnienie tętnicze (które u dzieci stanowi najczęstsze powikłanie nawracających ZUM).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu