Zdrowie ogólne


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Zdrowie ogólne

Objawy andropauzy to najczęściej po przekroczeniu 50 roku życia: zmęczenie, brak energii, wahania nastroju i problemy z koncentracją uwagi; aktywność fizyczna uległa zmniejszaniu, może pojawić się niezadowolenie ze swojego życia seksualnego (problemy z erekcją, spadek pożądania).

Andropauza definiowana jest w różny sposób. Można powiedzieć, że jest to szereg zmian (biologicznych, psychologicznych, seksualnych), zachodzących u dorosłego mężczyzny (zwykle po 50 roku życia) i związanych ze starzeniem się jego organizmu. Wraz z upływem lat dochodzi do spadku stężenia między innymi hormonów płciowych (głównie androgenów, estrogenów). Proces ten jest bardzo zmienny osobniczo i uwarunkowany wieloma czynnikami: stylem życia (w tym dietą, stosowanymi używkami, aktywnością fizyczną), predyspozycjami genetycznymi, wpływem środowiska, a także chorobami towarzyszącymi.

Podczas andropauzy obniżenie funkcji hormonalnych, czy reprodukcyjnych odbywa się stopniowo. Nie ma tak wyraźnego czasowego punktu odcięcia, jak to ma miejsce u kobiet (w przypadku klimakterium), u których dochodzi do zahamowania powyższych procesów.

Wpływ testosteronu na organizm mężczyzny a objawy andropauzy

Główny hormon męski – testosteron wpływa u mężczyzny na:

  • powstanie wtórnych cech płciowych (owłosienie, budowę ciała, typ głosu);
  • zwiększa popęd płciowy i sprawność seksualną;
  • wpływa na proces tworzenia plemników;
  • wpływa na metabolizm, między innymi zwiększa syntezę białek (zwiększa masę mięśniową), wpływa na masę kostną i na metabolizm cholesterolu;
  • bierze udział w kształtowaniu sfery emocjonalnej mężczyzny;
  • pobudza do rozwoju gruczoł krokowy (prostatę).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu