Zdrowie ogólne

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowie ogólne

Bardzo wiele osób zgłasza się do lekarzy z różnymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Codzienna praca i pęd życia powodują, że nieraz starają się wymusić na lekarzu przepisanie antybiotyków, ponieważ według ich opinii: „choroba szybciej przejdzie”, a poza tym „nie mają czasu na chorowanie”. Ale czy to najlepszy sposób?

Polska należy do grupy krajów o największym zużyciu antybiotyków. Bardzo często ich używanie jest bezpodstawne i nie wprowadza do leczenia żadnych profitów, a może być przyczyną działań niepożądanych. Ponadto, stosowanie antybiotyków na szeroką skalę, powoduje powstawanie oporności różnych rodzajów bakterii na wiele preparatów, co jest ogromnym problemem w medycynie.

Kiedy stosować antybiotyk, a kiedy nie?

Jeżeli chodzi o infekcje górnych dróg oddechowych (a są one najlepszym przykładem na nadużywanie antybiotyków), spora większość z nich wywoływana jest przez wirusy. Antybiotyki jako grupa leków skierowana przeciwko walce z bakteriami, nie ma działania zwalczającego wirusy; w związku z tym w większości przypadków ich wprowadzenie do leczenia np.: zapalenia krtani, nie przyśpieszy go, ani nie polepszy jego jakości. We wspomnianych infekcjach nie stosuje się również rutynowo leków przeciwwirusowych, ponieważ leczenie zachowawcze jest zazwyczaj wystarczające, a choroba mija po kilku dniach. Istnieją oczywiście przypadki, w których infekcja nie przechodzi, stan i objawy pacjenta pogarszają się i tylko wtedy należy rozważyć wdrożenie antybiotyków do terapii. Również, jeżeli już z początku istnieją przesłanki, że infekcja może być spowodowana bakteriami, należy przemyśleć zastosowanie antybiotyku. Objawy wówczas są bardziej nasilone (wyższa gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy), charakter wydzieliny (z nosa lub odkrztuszanej z dróg oddechowych) jest ropny, na migdałach widać żółte, ropne naloty, węzły chłonne są powiększone i bolesne i inne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu