Zdrowie ogólne

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowie ogólne, Urologia

Najstarszą i do dziś najbardziej popularną metodą antykoncepcji mężczyzn jest prezerwatywa. Z czasem zostały wprowadzone metody hormonalne, jak również wazektomia. Na czym polegają te metody, czy wszystkie są obecnie stosowane oraz jakie mają zalety i wady?

Prezerwatywa

Należy do tzw. mechanicznych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Metoda ta znana była ludzkości już od dawien dawna. Wzmianki o jej stosowaniu dowodzą, iż używano jej już w starożytnym Egipcie i wówczas wykonywano głównie z płótna. W późniejszych czasach jako materiału do jej produkcji używano wnętrzności zwierzęcych (głównie jelit). Obecnie surowcem do jej wytwarzania jest lateks.

Na rynku dostępne są prezerwatywy w różnych rozmiarach i różnej grubości. Mogą być dodatkowo pokryte środkiem plemnikobójczym, poślizgowym, a nawet posiadać różne smaki, wypustki, prążki itd. Aby prezerwatywa była dopuszczona do sprzedaży, musi spełniać odpowiednie kryteria i przejść odpowiednie testy np.: pomieścić 40 l wody, wytrzymać ciśnienie 30 MPa oraz rozciągnąć się do 800% swojej pierwotnej objętości. Współczynnik Pearl’a dla prezerwatywy (jest to liczba kobiet na 100 badanych, które zaszły w ciążę mimo stosowania przez ich partnera prezerwatywy przez 12 kolejnych miesięcy) wynosi 2. Zależy on w dużej mierze od umiejętności jej stosowania i może osiągnąć nawet wartość 15, dlatego ważne aby stosować ją zgodnie z instrukcją i ostrzeżeniami zawartymi na każdym opakowaniu. Jak każda metoda antykoncepcyjna posiada ona plusy i minusy.

Zalety stosowania prezerwatywy:

  • łatwa dostępność i niska cena (nie potrzeba recepty jak na tabletki hormonalne; obecnie prezerwatywę można kupić prawie wszędzie: w aptekach, hipermarketach, stacjach benzynowych, kioskach z prasą);
  • w znacznym stopniu chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak: AIDS, żółtaczka, infekcje wywołane wirusem HPV, infekcje bakteryjne i pierwotniakowe, kiła;
  • możliwość natychmiastowego użycia bez specjalnego przygotowania.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu