Zdrowie ogólne


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Zdrowie ogólne

Chcesz polepszyć efektywność swojej pracy, koncentrację i pamięć, zrelaksować się, nabrać optymizmu lub uwierzyć w swoje możliwości? Być może dobrym rozwiązaniem dla będzie terapia biofeedback.

Biofeedback jest metodą terapii, która przy pomocy odpowiednich urządzeń i oprogramowania dostarcza pacjentowi sygnałów zwrotnych, dotyczących zmian jego stanu fizjologicznego. To natomiast pozwala mu na nauczenie się świadomego kontrolowania, czy modyfikowania pewnych reakcji, nad którymi w zwykłych warunkach nie panował (np. napięcia konkretnych mięśni). Metoda ta pomaga wpływać na różnego rodzaju procesy, zachodzące w naszym organizmie (nawet te w ekstremalnych warunkach), które do tej pory uważaliśmy za niepodlegające naszej kontroli.

Jest metodą całkowicie bezpieczną z długotrwałym efektem, w której najwięcej zależy od naszej własnej motywacji. Przeprowadzana w formie treningów, których ilość, czas trwania, dobór rodzaju, będą uzależnione od problemów, z którym się zgłosiliśmy.

Na co ma wpływ terapia biofeedback i jakie są jej rodzaje?

Dzięki biofeedback możemy wpływać na takie parametry życiowe jak:

  • fale mózgowe (EEG biofeedback lub neurofeedback jest stosowany u osób z obniżoną koncentracją lub pacjentów z zespołem ADHD);
  • napięcie mięśniowe (EMG biofeedback stosowany m.in. u pacjentów nie radzących sobie ze stresem);
  • czynność serca (HRV biofeedback);
  • elektryczne przewodzenie skóry (GSR biofeedback mający zastosowanie np. w wykrywaczach kłamstw);
  • oddech biofeedback analizuje częstość oddechu, czy czas trwania faz oddechowych (stosowany np. w astmie);
  • temperatura ciała biofeedback (temperatura ciała zależy również od napięcia psychicznego; stosowany np. w technikach relaksacyjnych).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu