Zdrowie ogólne


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowie ogólne, Aktywność fizyczna

Powyższe objawy często pojawiają się u każdego człowieka, warto więc wiedzieć, jak powstają i jak można radzić sobie z nimi prostymi sposobami. Warto również wspomnieć o schorzeniach w przebiegu których mogą występować i kiedy powinniśmy się zgłosić do lekarza.

Dreszcze – są to mimowolne, drobnofaliste skurcze mięśni. Często towarzyszy im uczucie zimna, pojawienie się „gęsiej skórki”. Powstają zasadniczo w dwóch różnych stanach: wzroście temperatury ciała, niskiej temperatury otoczenia. Człowiek jest istotą stałocieplną, co oznacza, że organizm dysponuje szeregiem mechanizmów mogących podwyższać lub obniżać temperaturę ciała w przypadku jej zmiany, aby utrzymać w miarę stałą oscylującą w granicach 36-37 stopni. W sytuacji, gdy znajdujemy się w zimnym otoczeniu, temperatura naszego ciała spada, organizm uruchamia więc szereg procesów mających na celu podniesienie temperatury – tak w sytuacji zimna powstają dreszcze, poprzez które powstaje energia, wykorzystywana do zwiększenia temperatury. Dlaczego więc dreszcze powstają w przebiegu gorączki?

W przebiegu gorączki, która najczęściej jest objawem różnych infekcji, często pojawiają się dreszcze w momencie narastania temperatury ciała. Jest to skomplikowany mechanizm, ale tłumacząc prosto: toksyny produkowane przez czynniki infekcyjne oraz inne substancje, powodują reakcje obronne wielu komórek organizmu komórki (głównie makrofagi i leukocyty) produkują szereg substancji, w tym „dalszych przekaźników” m.in. interleukinę 1(IL-1) – krążąc we krwi przenika stopniowo do centralnego systemu nerwowego, gdzie głównie poprzez stymulację wytwarzania prostaglandyn wywołuje efekt, który można opisać jako „podwyższenie temperatury termostatu” – polega to na „przestawieniu” naszego organizmu na osiągnięcie wyższej temperatury. Jak już wcześniej pisałem, jednym ze sposobów osiągnięcia wzrostu temperatury są „dreszcze”. Gorączkę można zwalczać poprzez stosowanie środków farmakologicznych obniżających temperaturę takich jak paracetamol, aspiryna, pyralgina, jak również można pomagać sobie poprzez stosowanie np. zimnych okładów na czoło. U dzieci zaleca się kąpiel w chłodnej wodzie (nie zimnej!, chodzi o wodę nieznacznie chłodniejszą od aktualnej temperatury ciała).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu