Zdrowie ogólne


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Zdrowie ogólne

Okres przejściowy pomiędzy jesienią i zimą oraz zimą i wiosną to czas, kiedy nasz organizm bardziej narażony jest na infekcje. Gdy pojawia się katar, ból gardła, gorączka, często staramy się leczyć sami domowymi sposobami. Jednak stosując przy tym leki przeciwko przeziębieniu, nie sugerujmy się tym, iż skoro są dostępne bez recepty to na pewno będą w pełni bezpieczne.

Najczęściej dopada nas infekcja górnych dróg oddechowych, którą powodują wirusy. Pojawia się wówczas: stan podgorączkowy, uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśni, katar, ból gardła. Ważne abyśmy w tym stanie przez kilka dni postarali się pozostać w domu, unikali wysiłku i przegrzewania organizmu. Po wstaniu z ciepłego łóżka zawsze ubierajmy coś na siebie (szlafrok, bluzę), nawet jeśli pozornie odczuwamy komfort i nie marzniemy. Poza tym pijmy dużo płynów, niekoniecznie gorących, ale też nie zimnych.

Jakie leki pomagają zwalczyć objawy przeziębienia?

Kwas acetylosalicylowy – popularny lek (występujący na rynku pod wieloma nazwami handlowymi), który hamuje proces zapalny, obniża gorączkę i ma też działanie przeciwkrzepliwe. Przeciwwskazany jest jednak u osób, cierpiących z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, gdyż nasila dolegliwości dyspeptyczne. Nie powinno się go stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży, w okresie karmienia piersią oraz u dzieci do 12 r.ż. Ze względu na jego metabolizm w organizmie, należy zachować szczególną ostrożność stosując go w przypadku takich chorób jak: astma, niewydolność nerek, niewydolność wątroby oraz przed planowymi zabiegami operacyjnymi (zmniejsza krzepliwość krwi, więc należy odstawić lek na 5-7 dni przed zabiegiem). Maksymalna dobowa dawka kwasu acetylosalicylowego nie powinna przekraczać 2,5 g (w dawkach podzielonych) i należy przyjmować go po posiłku, popijając dużą ilością wody (około 1 szklanka).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu