Zdrowie ogólne


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Zdrowie ogólne


Paracetamol – jest częstą substancją aktywną preparatów na przeziębienie, z uwagi na to należy uważać, aby nie dublować jego dawki przyjmując kilka leków jednocześnie. Najlepiej więc spojrzeć na ulotkę i doczytać jakie substancje czynne preparatu zażywamy. Paracetamol jest stosunkowo bezpiecznym lekiem - szybko obniża gorączkę, działa przeciwbólowo (ale nie przeciwzapalnie). Przeciwwskazania do jego zażywania to: uczulenie na paracetamol, niewydolność wątroby, nerek, choroba alkoholowa, pierwsze 3 miesiące ciąży. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekraczać 4 g (dawkowanie 300-500 mg co 3 godziny) i nie należy go przyjmować dłużej niż 10 dni bez konsultacji z lekarzem. Paracetamol jest lekiem wskazanym przy zwalczaniu gorączki u dzieci, nie tylko ze względu na jego niską szkodliwość, ale także formę występowania – dzieci mają trudności z połykaniem tabletek, dlatego dostępny jest w czopkach lub syropie.

Pseudoefedryna – jest to lek udrażniający nos i zatoki poprzez zmniejszenie przekrwienia znajdującej się w nich błony śluzowej. Uważać na niego powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca czy nadczynnością tarczycy (pseudoefedryna bowiem w większych dawkach obkurcza duże naczynia, zwiększając przez to ciśnienie krwi, co dodatkowo obciąża chore serce; hormony tarczycy natomiast przyspieszają akcję serca). Pseudoefedryna zwiększa ciśnienie w gałce ocznej, dlatego szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na jaskrę. Przyjmowana w formie syropu, tabletek oraz tabletek musujących. Długość stosowania zależy od danego preparatu zawierającego pseudoefedrynę (patrz: ulotka), natomiast objawy uboczne zbyt długiego stosowania to: zaburzenia rytmu serca, bóle głowy, nudności, drżenia mięśni.

Dekstrometorfan – jest pochodną morfiny, dającą efekt przeciwkaszlowy (wpływa na złagodzenie odruchu kaszlu poprzez oddziaływanie na jego ośrodek w centralnym systemie nerwowym), więc zawarty jest w niektórych syropach na kaszel. Stosowany w większych dawkach może powodować senność, nudności, zawroty głowy i biegunkę. Uwaga! Swego czasu syropy na kaszel zawierające pochodną dekstrometorfanu, były popularne wśród nastolatków i zażywane w większych dawkach, aby wywoływać efekt odurzający, euforyczny. Zachowanie świadczące o przyjęciu dawek większych niż lecznicze, może się objawiać: zaburzeniem chodu, spowolnieniem ruchowym, niewyraźną mową, swędzeniem ciała (nie u wszystkich), nudnościami i wymiotami nawet zaburzeniami oddychania.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu