Zdrowie ogólne


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Zdrowie ogólne

Przyzwyczailiśmy się, iż problemy związane z piersiami dotyczą kobiet, zapominając jednocześnie, że borykają się z nimi również mężczyźni. Tymczasem dla nich problem powiększonych gruczołów piersiowych ma aspekt natury psychologicznej i kosmetycznej, z którym krępują się nawet udać do lekarza.

Ginekomastia to przerost męskich gruczołów piersiowych (tkanki właściwej gruczołu sutkowego), która sama w sobie nie jest chorobą, a bardziej objawem innych zaburzeń, toczących się w organizmie. Problem ginekomastii może dotknąć płeć męską od okresu noworodkowego, aż po wiek starczy i dotyczyć oby gruczołów piersiowych lub tylko jednego z nich.

Skąd się bierze ginekomastia?

Mówiąc o przyczynach ginekomastii, musimy podzielić ją na 2 grupy: ginekomastię fizjologiczną oraz chorobową (patologiczną). Ginekomastia fizjologiczna (nie wymaga leczenia) i dotyczy głównie:

 • noworodków, u których jest dość częstym zjawiskiem, spowodowanym przedostaniem się żeńskich hormonów od matki do dziecka. Zwykle ginekomastia u noworodków ustępuje w ciągu kilku tygodni/miesięcy;
 • okresu dojrzewania płciowego, gdzie również jest zjawiskiem przemijającym;
 • okresu starzenia (związana z naturalnymi procesami zachodzącymi z wiekiem).

Do powstania ginekomastii patologicznej dochodzi w wyniku różnego rodzaju stanów chorobowych, prowadzących do zaburzeń hormonalnych w organizmie mężczyzny, m.in. wzrostu estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) i/lub spadku poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych). Schorzenia prowadzące do ginekomastii patologicznej to:

 • nowotwory wydzielających hormony: guzy feminizujące jąder, potworniaki, niektóre nowotwory płuc;
 • niedobór męskich hormonów np.: stan po kastracji, po zapaleniu i urazach jąder, zespół Klinefeltera;
 • hiperprolaktynemia, czyli nadmierne wydzielanie prolaktyny, występujące w chorobach przysadki mózgowej (np. gruczolaku przysadki);
 • nadczynność tarczycy;
 • choroby wątroby (np.: marskość);
 • niewydolność nerek;
 • przyjmowanie niektórych leków (np.: leki stosowane w leczeniu przerostu prostaty, w leczeniu niepłodności, przeciwgrzybiczne, przeciwnowotworowe, inhibitory H2, spironolakton);
 • używki: heroina, marihuana, anaboliki;
 • nowotwory gruczołu piersiowego.

Od ginekomastii należy odróżnić lipomastię, czyli powiększenie piersi związane z nadmiarem tkanki tłuszczowej, głównie w przebiegu otyłości.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu