Zdrowie ogólne


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowie ogólne

Choroby nowotworowe są coraz częściej występującymi schorzeniami na świecie. Każdego roku w Polsce na nowotwory umiera kilkadziesiąt tysięcy ludzi (w 2004 r. prawie 90 tyś.), co stanowi drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w naszym kraju. Jakie są metody walki z nowotworami w medycynie akademickiej i alternatywnej?

Eksperymenty nad sposobami leczenia nowotworów trwają cały czas. Przeprowadzane są liczne badania kliniczne nad zastosowaniem różnych preparatów w leczeniu określonych chorób nowotworowych. W medycynie akademickiej (klinicznej) leczenie nowotworów opiera się na 3 głównych sposobach:

  • chirurgii;
  • chemioterapii;
  • radioterapii.

Chirurgia

Leczenie chirurgiczne nowotworów jest najstarszą techniką walki z tymi schorzeniami, ma na celu usunięcie masy nowotworowej z marginesem tkanek zdrowych, w wielu przypadkach okolicznych węzłów chłonnych oraz jeżeli jest to możliwe, ewentualnych przerzutów do innych narządów. Nie zawsze leczenie chirurgiczne ma zastosowanie, szczególnie w przypadkach wysokiego stadium zaawansowania choroby. O kwalifikacji do zabiegu decyduje chirurg na podstawie badania fizykalnego, analizy niezbędnych wyników badań laboratoryjnych oraz badań obrazowych (USG; tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna). Poza standardową chirurgią, zastosowanie znalazły tu m.in. krioterapia (niszczenie tkanek nowotworowych przy użyciu niskich temperatur), zabiegi laserowe, endoskopowe, elektroresekcje i in.

Chemioterapia

Chemioterapia polega na zastosowaniu leków – cytostatyków, mających właściwości niszczenia komórek nowotworowych. Jest najczęstszym sposobem leczenia systemowego (obejmującego cały organizm). Może być główną lub jedyną metodą leczenia, jak w przypadku nowotworów hematologicznych, chłoniaków lub być metodą uzupełniającą leczenie zastosowaną np. przed lub po zabiegu operacyjnym. Bywa również metodą leczenia paliatywnego, w przypadkach, gdy wyleczenie nie jest możliwe. Zazwyczaj dla danych nowotworów opracowane są schematy leczenia, złożone z kombinacji rodzajów i dawek  różnych leków.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu