Zdrowie ogólne


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowie ogólne


Radioterapia

Jest metodą leczenia miejscowego nowotworów. Polega na naświetlaniu, przy użyciu promieni jonizujących, danego obszaru objętego chorobą. Działanie to ma na celu wywołanie w komórkach szeregu reakcji, które w konsekwencji prowadzą do ich obumierania. Podobnie jak każda inna technika, może być stosowana jako jedyna metoda, ale zdecydowanie częściej jako część skojarzonego leczenia.

Dla niektórych nowotworów (np. rak piersi, gruczołu krokowego, endometrium), tzw. hormonozależnych, zastosowanie znajduje również leczenie przy pomocy terapii hormonalnej. Oczywiście poprzedzone jest ono badaniami, udowadniającymi sens wprowadzenia takiego leczenia (wrażliwość nowotworu na hormony).

Najnowszymi metodami, w których pokłada się wielkie nadzieje, są tzw. terapie celowane. Nazwa pochodzi od faktu, iż leki używane w tym rodzaju leczenia mają celować swoim działaniem w nowotwór. Jedną z najważniejszych grup preparatów są przeciwciała monoklonalne – mogą niszczyć komórki nowotworowe na wiele różnych sposobów, ważne jest, że skierowane są specyficznie przeciwko nowotworowi.

Nie każdy nowotwór można zwalczać przy pomocy wszystkich wymienionych metod. W niektórych przypadkach główne znaczenie ma chirurgia, w innych radioterapia, czy chemioterapia. Niektóre nowotwory oporne są na np. działanie chemioterapii, w związku z tym, ta technika nie znajduje w ogóle zastosowania w ich terapii. Leczenie innych z kolei łączy w sobie różne techniki, a przede wszystkim wymaga współpracy wielu specjalistów (chirurga, onkologa, radiologa itd.), gdyż terapia nowotworów zawsze jest leczeniem interdyscyplinarnym. Najważniejsze w walce z nowotworami jest ich wczesne wykrywanie, ponieważ w zaawansowanych stadiach choroby nawet najlepsze leczenie może być już nieskuteczne.

Jakie metody walki z nowotworami stosuje się w tzw. medycynie alternatywnej?

Mówiąc ogólnie – wszelkie możliwe. Na każdym kroku spotykamy się z ogłoszeniami różnych uzdrowicieli, bioenergoterapeutów, homeopatów. W prasie i internecie pełno jest reklam i stron poświeconych cudownym preparatom, którym przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe – są to najczęściej mieszanki ziół, wyciągi z tropikalnych roślin, diety oczyszczające itp. W większości są to jednak preparaty nieposiadające badań klinicznych, a więc ich działanie nie jest udowodnione naukowo. O ile nie szkodzą pacjentowi, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je przyjmował, szczególnie jeżeli wierzy w ich działanie. Nie powinno się przy tym jednak rezygnować z leczenia według zasad właściwej medycyny, a lekarz prowadzący zawsze powinien być poinformowany przez pacjenta, o stosowanych przez niego alternatywnych metodach leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu